Nazwiska w moim drzewie

Strona główna Fora Nasze drzewa Nazwiska w moim drzewie

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #11453
    Szymon Pławecki
    Użytkownik

    Witam, nazywam się Szymon Pławecki, jestem nowym członkiem forum. Poniżej lista nazwisk z mojego drzewa. Terytorialny zasięg to zachodnia część Ziemi Pszczyńskiej: Łąka (Lonkau), Wisła Wielka (Polnisch Weis), Stara Wieś (ALtdorf). Pozdrawiam
    Pławecki (Plawetzki)
    Grzib
    Masny
    Wala
    Kotas
    Jazowy
    Bartecki (Bartetzki)
    Balcar
    Cop
    Spek
    Dzida

    #11544
    Jozef Spek
    Użytkownik

    Witam.
    Przeoczyłem ten wpis.
    Maria Spek ,a raczej Speck raczej taka pisownia przeważała była siostrą mojego pradziadka Józefa ur. w w 1856r. Ich rodzicami byli tak jak Pan Pisze Jan Speck i Zofia Bielecka (Bieletzka).
    Maria Speck wyszła za mąż za Andrzeja Kotasa syna Ludwika Kotasa i Jadwigi z domu Dzida z Goczałkowic.
    Ślub Ludwika Kotasa i Jadwigi Dzida był około 1861 , po 12 latach małżeństwa Ludwik Kotas zmarł , Jadwiga wyszła ponownie za mąż za Mateusza Specka z sąsiedniego gospodarstwa, brata Marii , to małżeństwo trwało także 12 lat, w 1885 Mateusz Speck zmarł, wdowa Jadwiga ponownie wyszła za mąż tym razem za Pawła Białasa.
    Jadwiga Białas zmarła w 1906 roku.
    Gdyby Pana interesowało coś więcej , to jak możliwe, t to proszę przyjść jutro po 14 do Muzeum Militarnych Dziejów Sląska Pszczyna ul. Katowicka 1
    Pozdrawiam

    #11547
    Szymon Pławecki
    Użytkownik

    Dziękuję Panie Józefie za odpowiedź i zaproszenie do Muzeum na jutro ale niestety wyjazd służbowy nie pozwala mi z niego skorzystać. Jeśli będzie taka możliwość chętnie wpadłbym kiedyś w celu zapoznania się z Pana badaniami.
    Pana informacje pokrywają się z moimi, które mam od rodziny. Problem w tym, że nie potrafię znaleźć dowodów w księgach metrykalnych. Znalazłem akt urodzenia Jana Speka, akt małżeństwa z Zofią Bielecki oraz akt urodzenia Marii Spek, ale nie ma w księgach zamieszczonych tu na stronie żadnej wzmianki o Ludwiku Kotasie. Natomiast znalazłem akty urodzenia dzieci Jonka Kotasa i Hadwigi Dzida ( dlatego moja obawa czy aby to na pewno był Ludwik, a nie Jonek), nie znalazłem także aktu urodzenia Andrzeja, nie ma też aktu małżeństwa Jadwigi z Mateuszem Spek ( wg obliczeń musiałby to być rok 1873). O ile dane na temat rodziny Spek się pokrywają, to o Kotasach nic się nie zgadza.

    #11548
    Jozef Spek
    Użytkownik

    W przypadku Kotasow opieram się na przekazie pisanym z 1984r. Według inych źródeł dom w roku 1851 wybudowal Jan Kotas , dzieci z tego małżeństwa miały być Andrzej Józef i Jozefa.
    Ślub Marii i też mógł być w innym czasie.
    Pozdrawiam

    #11553
    Jozef Spek
    Użytkownik

    Przepraszam Panie Szymonie, Mateusza pomyliłem z Maciejem ,Tak to jest jak się pisze z pamięci.
    Dokładnie powinno być: Mathias ur 19.03.1855, zmarły 07.05.1885.
    Co to Ludwika Kotasa , to nikt tych danych raczej nie weryfikował , Andrzej Kotas występuje w dwóch moich źródłach, i też pamiętam go z opowieści dziadka.

    Według Katalogu zabytków Sztuki w Polsce , dom Kotasa Jana Kotasa miał być wybudowany w 1852 roku .Według podań rodzinnych wcześniejszy drewniany miał się spalić w czasie pieczenia kołoczy weselnych, ale na czyj ślub ? czy Jana?
    Szerzej między innymi o Kotasach , Speckach pisze Jan Szpek maszynopisie z 1984 roku ,,Z dziejów Wisły Wielkiej i jej mieszkańców”
    Dla autora Andrzej Kotas jest dziadkiem.
    Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.

    #11554
    Szymon Pławecki
    Użytkownik

    Miałem wgląd do tego maszynopisu i nim się dotychczas posługiwałem jednak brak danych w księgach metrykalnych budzi moje wątpliwości w stosunku do przodków z lini Kotas. Bardzo ciekawa jest także teoria, a raczej ludowa przypowieść jakoby Kotasy mieli być potomkami dezerterów z wojska węgierskiego z 15 wieku choć wątpię czy do udowodnienia.
    Pozostaje mi teraz wizyta w archiwum w Pszczynie i kolejna próba znalezienia powiązania Józefa Kotas z rodzina w Wiśle Wielkiej. Ostatnim razem nie udało się znaleźć wpisów z Wisły ( szukałem w USC Studzionka i USC Pszczyna ) Może Pan wie pod jaki urząd należała Wisła?
    Co do samego ślubu Ludwika lub Janka Kotas z Jadwiga Dzida to przypuszczam ze akt ten będzie w księgach metrykalnych w Goczałkowicach albowiem Jadwiga pochodziła z goczalkowic, a śluby zazwyczaj odbywały się w miejscowości panny młodej.
    Pozdrawiam

    #11557
    Jozef Spek
    Użytkownik

    Wtedy to były Czarnedoły, teraz to Stidzionka, dawniej to mogł być Mizeróe, teraz tak i tak i tak powinne być w archiwum.

    #11558
    Jozef Spek
    Użytkownik

    Sprawdzałem to jeszcze raz dokładnie z aktów mojej rodziny wynika;
    Akt zgonu 1897- wystawiony Wisła Wielka
    Akt Zgonu 1918- wystawiony Wisła Wielka
    Kopia aktu urodzenia z 1902, wypisana w 1924 w Wiśle Małej, jest dokładnie przepisana z oryginału, nawet na niemieckim druku w nagłówku Czarnedoły, a dotyczy Augusta Smieji z Wisły Wielkiej z dopiskiem: ,,Zgodność powyższego wyciągu z główną księgą urodzeń urzędu stanu cywilnego Wiśle. Potwierdza się miniejczem Wisła Mała 25 go marca 1924 r”.

    Co do uciekinierów z wojska węgierskiego , to raczej pozostanie w sferze legend, no bo jaki sposób to potwierdzić, nie było jeszcze wtedy ksiąg metrykalnych.
    Gdyby byli ze szlachty , albo przynajmniej był dla nich jakiś przywilej, może by coś udało się ustalić,ale ani na jedno ani na drugie nie natrafiłem.
    Co do pochodzenia może nie tereny dzisiejszej Słowacji, a raczej szeroko pojętego Sląska Cieszyńskiego , tam to nazwisko często występuje.
    Może warto porozmawiać z rodzina, z córką Franciszka Kotasa, może ona zna jakieś szczegóły dotyczących przodków.
    Pozdrawiam.

    #11559
    Jan Lubos
    Użytkownik

    Nie wykreślałbym możliwości węgierskiej proweniencji nazwiska Kotas, szczególnie, gdyby udało się odnaleźć w starszych źródłach pisowni z „sz” na końcu (z węgierskiego wymowa „s”, Kotasz -> Kotas). już w początkach XVIII w w niektórych rejonach Śląska dość powszechne były nazwiska o ewidentnie madziarskim pochodzeniu, np. Segeth, Haiduk, być może ślady panowania Maciej Korwina, szczególnie przy sympatii dla tego władcy na Morawach i Śląsku.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 years, 2 months temu przez Jan Lubos.
    #11563
    Szymon Pławecki
    Użytkownik

    Oczywiście nie wykluczam madziarskiego czy tez słowackiego pochodzenia nazwiska Kotas, jednak sam fakt udowodnienia graniczy z cudem.
    Można oczywiście szukać wcześniejszych wersji nazwiska z forma Sz na końcu, co będzie już jakimś pośrednim dowodem.
    Sama legenda rodzinna mówi o dwóch braciach, uciekinierach z armii węgierskiej, którzy osiedlili się w Wiśle Wielkiej w 15 wieku. Jeden na imię miał Mateus i aby ich nie mylić na jednego mówiono do Kotasa, a drugiego Matuszka,stad też ponoć drugie nazwisko w Wiśle tj. Matuszek. Faktem jest, ze w latach bodajże 40stych 15 wieku ziemia pszczyńska byla najpierw oblegana przez Macieja Korwina,a następnie wcielona do Królestwa Węgierskiego.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.