Orzesze.Cmentarz ewangielikow z kopalni i huty.

Strona główna Fora Poszukiwania Orzesze.Cmentarz ewangielikow z kopalni i huty.

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Autor
    Wpisy
  • #15054
    Oberschlesier68
    Użytkownik

    Poszukuję wszelkich informacji o prywatnym, małym cmentarzu w Orzeszu , utworzonym dla ewangelickich urzednikow i pracowników miejscowej kopalni Fryderyk-Orzesze i Huty Zelaza.Cmentarz miescił się przy obecnej ulicy Gliwickiej i Pocztowej.Obecnie nie ma po nim sladu poza kilkoma starymi lipami..W dziale tłumaczenia zamiesciłem kilka dokumentow w tej sprawie..Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

    • Ten temat został zmodyfikowany 6 years, 5 months temu przez Oberschlesier68.
    #15208

    Z tego co wyczytałem na forum na razie jest znane nazwisko tylko jednej osoby pochowanej na tym cmentarzu. Podaję więc parę informacji o innej postaci które może się przydają.
    Ottomar Hermanni od pierwszego stycznia 1887 r. odszedł ze służby państwowej i został dyrektorem kopalni Vereinigte Friedrich und Orzesche która należała do koncernu Oberschlesische Actiengesellschaft für Kohlenbergbau. Funkcję dyrektora piastował do śmierci.
    Według wpisu do księgi zgonów Parafii Ewangelickiej w Mikołowie zmarł w Orzeszu 23 lutego 1906 roku i tam został uroczyście pochowany. Czy na tym małym cmentarzu ?

    #15209
    Oberschlesier68
    Użytkownik

    Bardzo dziękuję za te informację..Postac dyrektora Hermaniego pzrewija sie w kilku pismach ..Jeżeli został pochowany w 1906 jako ewangelik w Orzeszu to na pewno na tym małym cmentarzu, bo kosciól ewangelicki i obecny cmentarz jest datowany na 1911 rok..

    #16130
    Oberschlesier68
    Użytkownik

    Udało nam się pozyskać informację, że w Orzeszu chowano ewangelików na pewno od 1865 r.? Pani Barbara Sznober, która jest przedstawicielem Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, na stronie https://www.siliusradicum.pl opublikowała rejestr zgonów ewangelickich. Włożylismy dużą pracę i wypisalismy z tego ogromnego zasobu wszystkie osoby, gdzie wzmianka była o pochówku w Orzeszu. Wyszło na to, że w okresie 1865-1902 w Orzeszu pochowano 256 osób. I tu kolejna zagadka: cmentarz obecnej parafii powstał w 1913r., działka przy ul. Pocztowej gdzie dopiero w 1883 załozono oficjalnie cmentarz górniczo-hutniczy ma 1303m² według moich obliczeń sam cmentarz mógł zajmować maks. 1000m² na takiej powierzchni nie mogło być tyle grobów. I tu pytanie, gdzie mogli jeszcze chować ewangelikow? Nadmienię, że w tamtym czasie(1865-1913) na terenie obecnego cmentarza parafii ewangelickiej było gospodarstwo rolne pewnego rolnika (katolika) 🙂 Może ktoś ma jakiś pomysł ? ? ?
    Gdzie mogli byc chowani ci ewangelicy ? W zał.tabliczka z nazwiskiem Anna Sachse,zona jednego z dyrektorów kopalni w orzeszu i mapka z miejscem gdzie kiedys był mały cmentarz górnikow i hutnikow z Orzesza

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    #16202
    RickOrtenburger
    Użytkownik

    Czy nazwisko Ottenburger lub Ortenburger na tym cmentarzu znajduje się na tej liście? Dziękuję za odpowiedź.

    #16205
    Oberschlesier68
    Użytkownik

    Jak narazie nie natknąłem sie na to nazwisko…Dlaczego mysli Pan ze mógł byc ww.pochowany na tym cmentarzu ?

Przeglądajasz 6 wpisów - od 1 do 6 (z 6)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.