Powiat Świętochłowicki- składy osobowe władz gminnych 1927, 1930

Skład osobowy władz gminnych powiatu świętochłowickiego, wyłonionych podczas wyborów komunalnych 14 listopada 1926r. (stan z grudnia 1927r.)

Niektórzy wybrani radni pełnili tez funkcje ławników.

Objaśnienia: P-Polak, N-Niemiec

GMINY:

 

 

Brzeziny

Naczelnik:

Korucha Franciszek

 

Ławnicy:

Krauze Franciszek, aptekarz (P)

Szmatloch Jan, nadzorca (P)

 

Radni:

Brandys Jan, proboszcz (P)

Bendkowski Jóżef, górnik (P)

Goncerzewicz Józef, oberżysta (P)

Czekański Konstanty, maszynista (N)

Kaczmarek Franciszek, górnik (P)

Pudlik Piotr, górnik (P)

Respondek Franciszek, górnik (N)

Stosch Folip, spedytor (N)

Schneider Herman, górnik (N)

 


 

Brzozowice

Naczelnik:

Krupa Jan

 

Ławnicy:

Liwowski Szymon, górnik (P)

Franielczyk Franciszek, inwalida górniczy (P)

Gajdzik Paweł, inwalida górniczy(P)

Kubica Franciszek, górnik (P)

 

Radni:

Wydera Alojzy, cieśla górniczy (P)

Cebulski Emanuel, górnik (P)

Niejodek Franciszek, inwalida górniczy (P)

Szaefer Eugeniusz, kupiec (N)

Korfanty Herman, inwalida górniczy (N)

Maniurka Juliusz, kowal (P)

Planetzki Józef, dozorca kopalniany (N)

Maślanka Lorenz, kolejarz (N)


 

Chropaczów

Z-ca naczelnika:

Rozmarynowski Władysław, zegarmistrz (P)

 

Ławnik:

Szeliga Jan, oberżysta (P)

 

Radni:

Rymiorz Emanuel, kupie (P)

Kontny Jan, górnik (P)

Prandzioch Augustyn, górnik (P)

Wiedern Rudolf, technik (N)

Ehrenreich Fryderyk, górnik (N)

Kompalla Jan, ekspedient (N)

Kwoka Jan, rachmistrz (N)

Maxis Herman, tokarz (N)

Bytzek Józef, kowal (N)


 

Dąbrówka Wielka

Naczelnik:

Szeja Józef

 

Ławnicy:

Błaszczyk Wojciech, chałupnik (P)

Tomasik Piotr, górnik (P)

Pełka Wawrzyniec, górnik (P)

 

Radni:

Góralski Karol, chałupnik (N)

Sieja Konrad, gospodarz (P)

Eichman Piotr, robotnik (N)

Danecki Marcin, górnik (N)

Szczogiel Józef, gospodarz (P)

Szołtysik Wincenty, robotnik (P)

Pawełczyk Konrad, gospodarz (P)

Kiera Grzegorz, gospodarz (P)

Mroz Franciszek, dozorca kopalni (N)


 

Godula

Nazelnik:

Flach Brunon

 

Ławnik:

Andrzejewski Edmund, aptekarz (P)

 

Radni:

Hanak Jan, sztygar (N)

Popenda Karol, górnik (N)

Szweter Emil, zawiadowca (N)

Klein Jan, sztygar (N)

Rogier Wilhelm, budowniczy (N)

Szaika Juliusz, ślusarz (N)

Kwoka Piotr , górnik (P)

Hartman Wilhelm, robotnik (P)

Fic Józef, górnik( P)

Brzączek Teofil, górnik (P)

Szczurek Józef, robotnik (P)

Szostak Teodor, sekretarz (P)


 

Kamień

Naczelnik:

Sokoła Antoni

 

Ławnicy:

Rabstein Piotr, właściciel domu (P)

Szeja Franciszek, właściciel domu (P)

Renk Paweł , właściciel domu (N)

Anspach Beno, inspektor dworu (N)

 

Radni:

Dziombek Jan, sztygar (P)

Danecki Jan, Kupiec (P)

Frontzek Franciszek, górnik (N)

Roter Benedykt, ślusarz (N)

Serafiński Jan, górnik (P)

Sobota Teodor, górnik (P)

Wośniok Feliks, oberżysta (N)

Wojcik Szczepan, właściciel domu (P)

Październiok Jan, właściciel domu (P)


 

Lipiny

Naczelnik:

Lazar Franciszek

 

Ławnicy:

Smerczek Franciszek, dozorca (P)

Rust Józef, palacz (N)

 

Radni:

Pawlas Józef, poseł (N)

Kunik Hugo, palacz (N)

Pollok Jan, górnik (N)

Bardosz Walenty, górnik (N)

Dylong Franciszek, robotnik (N)

Hartlap Szczepan, górnik (N)

Rekus Paweł, górnik (P)

Kaczmarski Józef, górnik (P)

Bartocha Feliks, górnik (N)

Lortz Jan (P)

Podlejski Feliks, robotnik (P)

Dyga Franciszek (P)

Koloch Wawrzyniec (P)

Wysocki Konstanty (P)

Czupryna Franciszek (P)

Dyrdowa Janina, mężatka (P)

Weltike Elżbieta, mężatka (N)

Fuchs Antoni, właściciel domu (N)

Morawiec Elżbieta, panna(N)

Konopka Karol, maszynista (N)

Huszke Fryderyk, kierowca (N)

Szaflik Józef, kierowca (N)

Kupczyk Czesław (P)

Janek Robert (N)


 

Łagiewniki

Naczelnik:

Markiton Konrad

 

Ławnicy:

Knura Stanisław, kowal (P)

Rak Teofil, rzeźnik (P)

Grzegorzyca Józef, dozorca (P)

 

Radni:

Segieth Tomasz, kościelny (P)

Rak Piotr, rolnik (P)

Sklorz Teofil, górnik (P)

Feliks Edmund, kalkulator (N)

Kosmala Karol, kalkulator (N)

Hedwig Maksymilian, emeryt (N)

Dworaczek Wacław, kupiec (N)

Zowisło Wilhelm, bezrobotny (P)


 

Nowe Hajduki

Naczelnik:

Nowak Józef

 

Ławnicy:

Szczęsny Piotr, kupiec (P)

Wesołek Teofil, urzędnik magistratu (P)

Kowol Wojciech, pielęgniarz (P)

 

Radni:

Folek Jan , nauczyciel (P)

Cieślik Walenty, hutnik (P)

Tomaszowski Emanuel, hutnik (P)

Keller Augustyn, inżynier (P)

Galus Karol, mierniczy (P)

Stellmach Józef, inwalida (N)

Klass Ryszard, rzeźnik (N)

Walitza Paweł, rębacz (N)

Wdziensny Piotr, kowal (N)

Skubatz Otto, ślusarz (N)

Rohner Maksymilian, blacharz (N)

Gwóźdź Alojzy, górnik (N)

Giller Erwin, ślusarz (N)

Musialik Paweł, inwalida (N)


 

Nowy Bytom

Naczelnik:

Machoń Karol

 

Ławnicy:

Chmurczyk Emanuel, kupiec (P)

Absalon Brunon, inż.,dyr. Huty (P)

Frank Ryszard, sekr. Gwarecki (N)

Szopa Franciszek, rejestrator (P)

 

Radni:

Kubica Aleksy, hutnik (P)

Biedrzycki Eugeniusz, kierownik szkoły (P)

Musioł Teodor, maszynista (P)

Wojciechowski Andrzej, inwalida (P)

Rzeszotarski Bogdan, inżynier P)

Dworak Franciszek, strażak (P)

Piontek Rajmund, hutnik (P)

Twardon Jan, blacharz (N)

Hertwig Fryderyk, lekarz (N)

Krotky Robert, tokarz (N)

Żydek Konstanty, górnik (N)

Kabus Edward, tokarz (N)

Rzepka Leopold, robotnik (N)

Rotton Franciszek, urzędnik huty (N)

Grabarz Józef, robotnik (N)

Skudlik Wilhelm, górnik (N)

Wypchoł Konrad, inwalida (P)


 

Orzegów

Naczelnik:

Tomanek Piotr

 

Ławnicy:

Podeszwa Piotr, kupiec (P)

Szewczyk Jan, górnik (P)

Grycha Dominik, maszynista (N)

Wieczorek Emanuel, kupiec (N)

 

Radni:

Wieczorek Józef, kowal (P)

Nowak Józef, górnik (N)

Broda Piotr, cieśla górniczy (N)

Dragon Jan, górnik (P)

Dworaczek Piotr, górnik (N)

Fischer Józef, cieśla górniczy (N)

Hulok Piotr, maszynista (P)

Kamas Jan, górnik (N)

Matura Józef, maszynista (P)

Mikieta Paweł, właściciel domu (P)

Owczarek Piotr, górnik (N)

Slonzok Emil, mistrz cegielni (N)

Paprotny Franciszek, górnik (N)

Słowik Władysław , elektryk (P)

Szafraniec Józef, dozorca (N)


 

Ruda

Naczelnik:

dr Kopiec Jan

 

Ławnicy:

Podołecki Bronisław, sędzia (P)

Dr Zając Wiktor, lekarz ( P)

Kaczmarczyk Alfons, kupiec (N)

Kynast Paweł, inspektor ogrodniczy (N)

 

Radni:

Bartoszek Teodor, robotnik (P)

Galla Robert, robotnik (N)

Giełtowski Wilhelm, gospodarz (N)

Gigla Jan, roboptnik (N)

Janik Franciszek, kowal (P)

Kühn Karol, ślusarz (N)

Lenort Józef, pracownik umysłowy (P)

Leschnik Paweł, mierniczy (N)

Sabas Paweł, robotnik (P)

Kwastek Alfons, spedytor (N)

Kwiatkowska Janina, zamężna (P)

Simon Stanisław, zegarmistrz (N)

Suchanek Ignacy, urzędnik (P)

Świeca Jan, inwalida (P)

Tyrassek Jan, urzędnik prywatny (N)

Walczuk Franciszek, robotnik (P)

Wallot Alojzy, robotnik (N)

Żmuda Juliusz, robotnik (P)


 

Szarlej

Naczelnik:

Góra Jan

 

Ławnicy:

Szreter Franciszek, górnik (P)

Kubański Jan, oberżysta P)

Mutz Karol, hurtownik piwa (N)

 

Radni:

Depcik Paweł, urzędnik (P)

Głombice Paweł, oberżysta (P)

Walczok Franciszek, górnik (P)

Łebek Franciszek, kowal (P)

Kołodziej Emanuel, inwalida (P)

Baranowitz Piotr, emerytowany górnik (N)

Andretzki German, kupiec (N)

Muschiol Kasper, emerytowany nauczyciel (N)

Helisch Teodor, ślusarz (N)

Nierychł Ignacy, górnik (N)

Kaczmarczyk Maksymilian, introligator (N)


 

Świętochłowice

Naczelnik:

Wakerman Karol

 

Ławnicy:

Kamiński Jan, dozorca (P)

Hawełka Karol, pracownik klejowy (P)

Maćkowiak Stanisław, inżynier (P)

Hink Franciszek, właściciel domu (N)

 

Radni:

Walecki Michał, sekretarz związkowy (P)

Hornik Józef, introligator (P)

Wodecki Franciszek, górnik (P)

Przywara Jan, górnik (P)

Olejnik Bernard, górnik (P)

Sowa Piotr, sekretarz związkowy (N)

Wlodasch Karol, inspektor hutniczy (N)

Musik Jan, tokarz (N)

Vogt Oskar, dyrektor gen. Huty (N)

Smolarczyk Antoni, właściciel domu (N)

Dyrda Wilhelm, górnik (N)

Moch Wiktor, górnik (N)

Kopacz Karol, właściciel domu (N)

Dr Schleifer Karol, urzędnik (N)

Wolny Emanuel, kupiec (N)

Wichary Paweł, elektromonter (N)

Frania Emil, kierownik biura (N)

Komander Paweł, hutnik (N)

Siwiec Feliks, górnik (P)

Walusz Walenty, górnik (N)

Kilka Jan, górnik (N)

Leksan Konrad, właściciel drukarni (P)

Brachaczek Wilhelm, woźny (P)

Sieroński Paweł, górnik (P)


 

Wielkie Hajduki

Naczelnik:

Grzesik Karol

 

Ławnicy:

Dworaczek Herman, urzędnik (P)

Golasz Józef, urzędnik (P)

Paczyński Teofil, kupiec (P)

Langosz Teodor, hutnik (N)

Piontek Antoni, urzędnik hutniczy (N)

Szczendzina Waldemar, adwokat (N)

 

Radni:

Wołczyk Jan, właściciel domu (P)

Jarczewski Leopold, robotnik (P)

Janecki Antoni, urzędnik pocztowy (P)

Gabryelczyk Karol, hutnik (P)

Knop Jan, górnik (P)

Sikora Alojzy, dentysta (P)

Dubiel Franciszek , górnik (P)

Paschek Maksymilian, robotnik (P)

Richter Augustyn, robotnik (P)

Drewniok Paweł , tokarz (P)

Onderka Jan, ślusarz (N)

Konieczny Michał, elektryk (N)

Salwiczek Robert, urzędnik hutniczy (N)

Kłaputek Walenty, kupiec (N)

Pełka Jan, urzędnik hutniczy (N)

Kotalla Józef, hutnik (N)

Dr Curtius Jan, lekarz (N)

Rott Aleksander, urzędnik (N)

Starke Paweł, rymarz (N)

Dziadzia Piotr, hutnik (N)

Kukla Karol, górnik (N)

Wider Franciszek, kupiec (N)

Hadamus Artur, maszynista (N)

Seidel Wallibald, inżynier (N)


 

Wielkie Piekary

Naczelnik:

Pudlik Jan

 

Ławnicy:

Szefer Kazimierz, fabrykant (P)

Wróbel Feliks, oberżysta (P)

Mazur Jan, inwalida (P)

Świder Bartłomiej, górnik (P)

 

Radni:

Gwóźdź Teodor, kupiec (P)

Ogiewa Marcin, górnik (P)

Perszke Augustyn, górnik (P)

Pluta Karol, krawiec (N)

Ledwoch Stefan, dozorca (N)

Longer Józef, maszynista (N)

Kitel Franciszek, dozorca (N)

Piec Alfons, tokarz (N)

Knop Jan, oberżysta (P)

Urbańczyk Rudolf, maszynista (N)

Kopczyński Wilhelm, mistrz piekarniczy (N)

Kuna Jan, inwalida (P)

Sobczyk Wincenty, posiadacz gruntu (P)

Franiel Szczepan, inwalida (P)

Wieik Piotr, górnik (P)




 

Skład osobowy władz gminnych powiatu świętochłowickiego z 1930r.

Objaśnienia: nazwisko, imię, wiek, profesja, przynależność partyjna,

ChD-Chrześcijańska Demokracja

Dt. Wahlg. – Deutsch Wahlgemeinschaft der Katholoschen Volkspartei und Deutschen Partei

DP- Deutsche Partei

DSAP – Deutsche Sozialistische Arbeitspartei

KVP-Katholische Volkspartei

NChZP-Narodowo-Chrześcijańskie Zjednoczenie Pracy (sanacja)

NPR – Narodowa Partia Robotnicza

PPS- Polska Partia Socjalistyczna

PSChD- Polskie Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji (CHD i NPR)

 

 

Kamień

Naczelnik:

Sokoła Antoni

 

Ławnicy:

Rapstain Piotr, 58, właściciel domu, NChZP

Renk Paweł, 58, KVP

 

Rada:

Danecki Jan, 58, kupiec Chd

Gajdzik Jan, 47, cieśla górniczy, NPR

Pandlowski Maks. 52, malarz, KVP

Sieja Franciszek, 60, inwalida

Toma Wilhelm, 46, emeryt, ChD

Wójcik Franciszek, 55, inwalida, ChD

Wójcik Szczepan, 63, właściciel domu, ChD

Wengierek Jan, 55, inspektor górniczy, bepartyjny

Woźniok Feliks, 48, restaurator, KVP


 

 

Lipiny

Naczelnik:

Lazar Franciszek

 

Ławnicy:

Smerczek Franciszek, 48, dozorca, NChZP

Koloch Wawrzyniec, 54, inwalida, PPS

Kucza Karol, 49, hutnik, NPR

Bartocha Feliks, 46, urzędnik, Dt. Wahlg.

Pawlas Józef, 49, naczelnik biura, Dt. Wahlg.

Pollok Jan, 42, urzędnik, Dt. Wahlg.

 

Rada:

Wawrzyczek Jerz, 56, robotnik, NChZP

Sobik Florian, 34, robotnik, NChZP

Koprek Stanisław, 45, robotnik, NChZP

Gruszczyna Anna, 39, wdowa, NChZP

Lazarowa Agnieszka, 40, mężatka, NChZP

Wysocki Konstanty, 54, emerytowany urzednik, ChD

Wojtaszczyk Karol, 31 , kolejarz, ChD

Jaszczura Augustyn, 54, urzędnik, ChD

Klonowski Antoni, 32, urzędnik, ChD

Podlejski Feliks, 51, górnik,PPS, Frakcja Rewolucyjna

Hanig Karol, 57, maszynista, NPR

Ploch Augustyn, 52, robotnik, NPR

Pawlenka Józef, 53, hutnik, PPS

Weisman Jan, 41, górnik, PPS

Pietrowski Feliks, 39, urzędnik, DT. Wahlg.

Janek Robert, 58, robotnik, Dt. Wahlg.

Huszke Fryderyk, 47, robotnik, Dt. Wahlg.

Weltike Elżbieta, 49, zamężna, Dt. Wahlg.

Kunik Huge, 52, górnik, Dt. Wahlg.

Bardosz Walenty, 57, urzędnik, Dt. Wahlg.

Gensior Augustyn, 50, urzędnik, Dt. Wahlg.

Szink Elzbieta, 46 , mężatka, Dt. Wahlg.

Wróżyna Józef, 34, górnik, DSAP

Hartlap Szczepan, 51, górnik, DSAP


 

Łagiewniki

Naczelnik:

Rybarz Edward (komisaryczny), 47, NChZP

 

Ławnicy:

Knura Stanisław, 35, kowal, NPR

Knura Szczepan, 50, ChD

 

Rada:

Sklarek Franciszek, 41, NChZP

Malcherek Leopold, 53, właściciel domu, NChZP

Rak Bernard, 43, właściciel domu, Śląski Katolicki Blok Ludowy

Segieth Tomasz, 59, kościelny, Śląski Katolicki Blok Ludowy

Piechota Andrzej, 49, górnik, Śląski Katolicki Blok Ludowy

Feliks Edmund, 40, Dt. Wahlg.

Schramm Ferdynand, 51, Dt. Wahlg.

Zowisło Wilhelm, 47, Blok Jedności Robotniczej


 

Nowe Hajduki

Naczelnik:

Nowak Józef

 

Ławnicy:

Szczęsny Piotr, 44, kupiec, NChZp

Wesołek Teofil, 48, urzędnik, ChD

 

Rada:

Cieślik Walenty, 41, dozorca huty, NPR

Chrząszcz Robert, 56, emeryt, NChZP

Galus Karol, 47, ochraniarz mienia, ChD

Gwóźdź Alojzy, 60, górnik, KVP

Kora Ernest, 51, piekarz, KVP

Klass Ryszard, 50, rzeźnik, KVP

Rohner Maksymilian, 59, blacharz, KVP

Stelmach Józef, 59, inwalida, KVP

Stasiak Michał, 38, urzędnik ChD

Szefczyk Augustyn, 57, emerytowany sztygar, NChZP

Tomaszewski Emanuela, 51, hutnik, NPR

Wacławek Jan, 51, górnik, NChZP

Wdziensny Piotr, 57, kowal, KVP

Wojtowicz Jan, 38, kupiec, ChD


 

Nowy Bytom

Naczelnik:

Basista Paweł

 

Ławnicy:

Chmurczyk Emanuel, 59, ChD

Ekert Edward, 52, właściciel drukarni, ChD

Twardoń Jan , 46, dozorca, DP

Kubica Stanisław, hutnik, NPR

 

Rada:

Biskup Józef, 33, robotnik, DP

Gogolowa Magdalena, 43, meżatka, ChD

Jaśniok Leopold, 38, kolejarz, ChD

Moisa Tomasz, 55, pracownik biurowy, ChD

Musioł Teodor, 51, robotnik, ChD

Nawrath Jan, 46, budowniczy,DP

Rotton Franciszek, 37 , pracownik biurowy, DP

Ryrko Antoni, 33, mechanik, DP

Rzepka Leopold, robotnik, DSAP

Skudlik Wilhelm, 44, górnik, DP

Twardawa Paweł, 38, ChD

Wojciech Stanisław, 38, robotnik, NChZP

Żydek Konstanty, 53, robotnik, DP

Olszówka Antoni, 58, NPR

Woźnik Jan, 39, ślusarz, NChZP


 

Orzegów

Naczelnik:

Tomanek Piotr, 44, NChZP

 

Ławnicy:

Podeszwa Jan, 63, sztygar, bezpartyjny

Szewczyk Jan, 49, sztygar, bezpartyjny

Gzyska Dominik, 54, KVP

 

Rada

Bytom Adolf, maszynista , KVP

Ćmiel Jan, 43, elektryk, NPR

Eckert Grzegorz, emeryt, ChD

Gawron Franciszek, 59, dozorca, ChD

Kokoc Ludwik, 39, robotnik, KVP

Kornas Jan, mistrz hutniczy, KVP

Kubica Franciszek, 43, kowal, NPR

Słota Józef, 46, rębacz, ChD

Madura Jan, 55, kolejarz, bezpartyjny

Moczarek Piotr, 57, sztygar, KVP

Simon Ludwik, 49, zegarmistrz, KVP

Słowik Władysław, elektryk, ChD

Slonzok Emil, 49, majster, KVP

Ślęzak Adolf, 35, górnik, NPR

Stojer Jan, 38, piekarz, ChD


 

Ruda

Naczelnik:

dr Kopiec Jan, 50

 

Ławnicy:

Zając Wiktor, 45, lekarz Spółki Brackiej, Dt. Wahlg

Kynast Paweł, 72, inspektor ogrodniczy, KVP

Kaczmarek Alfons, 46, kupiec, KVP

Keller Augustyn , urzędnik, 57, KVP

Kempa Ludwik, urzędnik, 57, NPR

Günter Szymon, 47, KVP

Kowoll Alfons, 48, urzędnik, KVP

 

Rada:

Bartoszek Teodor, 40, górnik , PPS

Godek Piotr, 55, górnik, NChZP

Giełtowski Teodor, 52, rolnik, ChD

Giełtowski Wilhelm, 55, Dt. Wahlg

Gruchel Augustyn, 48, urzędnik kopalniany, ChD

Gigla Jan, 42, górnik, Dt. Wahlg.

Janik Franciszek, 55, kowal, NPR

Kandzia Józef, górnik, 47, ChD

Kopiec Ignacy, 40, górnik, NChZP

Leschik Paweł, 49, mierniczy, Dt. Wahlg.

Sieroń Antoni, 65, ślusarz, ChD

Strugala Emil, 32, kupiec, ChD

Simon Stanisław, 63, zegarmistrz, Dt. Wahlg.

Sprus Ryszard, 43, kierownik, NChZp

Szmatloch Wiktor, 45, pielęgniarz, ChD

Tyrassek Jan, 49, urzędnik Dt. Wahlg.

Żmuda Juliusz, 51, urzędnik, NPR


 

Szarlej

Naczelnik:

w zast. Szreter Franciszek, 48, właściciel domu, bezpartyjny

 

Ławnicy:

Kubański Jan, 44, oberżysta, NChZP

Mutz Karol, 42, hurtownik piwa, Dt. Wahlg.

 

Rada:

Kołodziej Emanuel, 30, inwalida, NChZp

Dzierża Wilhelm, 61, inwalida, NChZP

Kałdonek Józef, 46, ChD

Głombica Paweł, 45, oberżysta, ChD

Kołodziejczyk Karol, 53, robotnik, ChD

Ludyga Jan, 43, kupiec, ChD

Baranowitz Piotr, 65, emerytowany sztygar, Dt. Wahlg.

Andretzki German, 71, kupiec, Dt. Wahlg.

Muschioł Kasper, 64, emerytowany nauczyciel, Dt. Wahlg.

Helisz Teodor, 52, kowal, Dt. Wahlg

Pluta Rudolf, 38, emerytowany nauczyciel, Dt. Wahlg.


 

Świętochłowice

Naczelnik:

Polak Wiktor, 48, NChZP

 

Ławnicy:

Kamińsk Jan, 54, robotnik, ChD

Hawełka Karol, 47, kolejarz, NChZP

Hink Franciszek, 66, właściciel domu , Dt. Wahlg.

Koeppe Wilhelm, 58, kupiec, Dt. Wahlg.

Kośmider Ludwik, 53, budowniczy, Dt. Wahlg.

 

Rada:

Hornik Józef , 40, kierownik ruchu kopalni, NChZP

Popiołek Antoni, 45, inspektor biurowy, NChZP

Król Jan, 37, ślusarz, NChZP

Sieroński Feliks, 53, górnik, NChZP

Kowolowa Maria, 40, meżatka, NChZp

Foks Józef, 50, formierz, NChZP

Sowa Piotr, 49, sekretarz związku, DSAP

Kolloch Karol, 44, hutnik, DSAP

Wlodasch Karol, 53, insp.. biur., Dt. Wahlg.

Musik Jan, 48, tokarz, Dt. Wahlg.

Dyrda Wilhelm, 35, urzędnik przemysłowy, Dt. Wahlg.

Kunert Oskar, 59, piekarz, Dt. Wahlg.

Krótki Robert, 47, tokarz, Dt. Wahlg.

Sztoarski Antoni, 46, malarz, Dt. Wahlg.

Szolc Hugo, 50, urzędnik przemysłowy, Dt. Wahlg.

Komander Paweł, 37, hutnik, Blok Jedności Robotniczej

Herisz Robert, 41, hutnik, Blok Jedności Robotniczek

Stroba Augustyn, 40, ślusarz, Blok Jedności Robotniczej

Makosz Józef, 35, piekarz, ChD

Świerk Ignacy, 56, rolnik, ChD

Sładek Teofil, 52, dozorca, bezpartyjny

Boruta Teodor, 33, robotnik, ChD

Walecki Michał, 60, sekretarz związku, NPR

Szafrańcowa Franciszka, 49, mężatka, NPR


 

Wielkie Hajduki

Naczelnik:

Grzesik Karol, NChZP

 

Ławnicy:

Dworaczek Herman, 52, płatny ławnik, NChZP

Golasz Józef, 50, NChZP

Paczyński Teofil, kupiec, NChZP

Langosz Teodor, 59, robotnik, Dt. Wahlg. (przeszedł do NChZP)

Szczendzina Waldemar, 50, prawnik, Dt. Wahlg.

Piontek Antoni, 43, urzędnik, NChZP

 

Rada:

Mierzowski Józef, 52, lekarz, NChZP

Gogolok Jan, 52, cieśla, NChZP

Paczynowa Franciszka, 51, mężatka, NChZP

Trojca Józef, 41, gospodarz, NChZP

Wyżgoł Paweł, 42, ślusarz, NChZP

Malec Paweł, 42, robotnik, NChZP

Piernikarczyk Paweł, 40, kolejarz, NChZP

Penkala Karol, 33, asystent, NChZP

Jonda Stanisław, 47, kowal, NChZP

Richter Augustyn, 38, robotnik, PPS

Heidrich Jan, 37, urzędnik, DSAP

Paździor Józef, 4, górnik, DSAP

Ballon Jan, 32, ślusarz, DSAP

Kurzaj Teofil, 42, robotnik, SAP

Kotalla Józef, 49, urzędnik, DT. Wahlg.

Metzner Franciszek, 31, robotnik, Dt. Wahlg.

Lott Aleksander, 40, laborant, Dt. Wahlg.

Starke Paweł, 58, robotnik, Dt. Wahlg.

Kukla Karol, 65, robotnik, Dt. Wahlg.

Dziadzia Piotr, 50, ślusarz, Dt. Wahlg.

Kandora Ignacy, 61, sekretarz związku, NPR

Jaworek Franciszek, 56, restaurator, ChD


 

Wielkie Piekary

Naczelnik:

Pudlik Jan

 

Ławnicy:

Schaefer Kazimierz, 57, fabrykant, ChD

Wróbel Feliks, oberżysta, NChZP

Mazur Jan, 67, oberżysta, NChZp

Świder Bartłomiej, 49, górnik, NChZP

 

Rada:

Sobczyk Wincenty, 48, gospodarz, NChZP

Gordala Jan, 56, inwalida, NChZP

Mańczyk Augustyn, 38, przedsiębiorca, NChZP

Franiel Piotr, 43, dozorca kopalni, NPR

Opiółka Karol, 57, inwalida, NChZP

Knop Jan, 45, oberżysta, ChD

Franiel Szczepan, 68, inwalida, ChD

Pluta Karol, 43, krawiec, Dt. Wahlg.

Derbala Henryk, 56, nauczyciel, Dt. Wahlg.

Wróbel Jan, 50, górnik, ChD

Hojka Stefan, 48, kupiec, ChD

 


 

Źródło: APK. WPŚw.. sygn. 44

Opracowano na podstawie:

POWIAT ŚWIETOCHŁOWICKI MONOGRAFJA OPRACOWANA PRZEZ KOMITET REDAKCYJNY POD PRZEWODNICTWEM STAROSTY ŚWIĘTOCHŁOWICKIEGO TADEUSZA SZALIŃSKIEGO KATOWICE 1931”

Facebook