Nach einer Geburtsurkunde fragen

Zuhause Foren Exploration Nach einer Geburtsurkunde fragen

Anzeigen 6 Beiträge - 1 durch 6 (von 6 gesamt)
 • Autor
  Beiträge
 • #25907
  DorotaK
  Benutzer

  guten Morgen.
  Stawiam pierwsze kroki w odszukiwaniu rodzinnych korzeni na Śląsku i zupełnie nie wiem jak wyglądają poszczególne akty metrykalne. Znam tylko te wydawane przez USC. Znalazłam taki zapis w tabeli dotyczący narodzin Carl Czaja ur. 1860stattfindet. Alt Chechlau (parafia Żyglin) poz. 110.
  Czy to jest właśnie jego akt urodzenia, czy tylko jakiś skorowidz?
  Czy można gdzieś znaleźć wzory aktów?

  Dorothy

  Anhänge:
  Du musst sein eingeloggt anzuzeigen hängten Dateien.

  Dorothy

  #25909
  KAPHIS
  Benutzer

  Hallo

  na foto widzimy skan z ksiegi urodzen i chrztów. Tabelaryczny układ regulował co gdzie ma być wpisane. Tutaj mamy tabele wykonane ręcznie, są też ksiegi które miały już gotowe tabele. Na podstwie takich ksiąg wytwarzano, zaświadczenia o urodzinach/chrztach, ślubach i zgonach/pochówkach osób. Układ tabel nie zawsze jest taki sam, dlatego nie istnieje jako taki wzór. Tutaj mamy kolejno Nr.wpisu,miejsce zdarzenia, imie osoby chrzczonej, imie i nazwisko ojca, status ojca/czyli to czym się zajmował/, imię i panieńskie nazwisko matki,imię i nazwisko duchownego który chrzcił osobę, dzień miesiąc i rok chrztu, dzień miesiąc i rok urodzenia i na koniec dane rodziców chrzestnych. Bez sprawdzania zakładam, że jest to wtóropis. Parafie z wytworzonych ksiąg robiły duplikaty. W pierwopisach można zazwyczaj znaleść trochę więcej informacji, które mogą być bardzo pomocne w badaniach jak np. dodatkowe imiona, miejsca zamieszkania świadków albo stan cywilny rodziców/np. wpis że wdowa chrzci dziecko wskazuje na śmierć ojca w niedalekim czasie/.

  Grüße
  Marek

  • Diese Antwort wurde geändert 1 Monat, 3 Wochen vor durch KAPHIS.
  #25913
  DorotaK
  Benutzer

  guten Morgen.

  Marken, bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź.

  Mam w takim razie pytania dodatkowe:
  1. Czy te zaświadczenia były wydawane tylko na tzw. okoliczność dla zainteresowanego, czy również były przechowywane w parafii?
  2. Co wskazuje, że to wtóropis? I gdzie szukać pierwopisów? Korzystam z tych umieszczonych na tej stronie (GTG). Na raziedrepczęwokół Starego Chechła.

  • Diese Antwort wurde geändert 1 Monat, 3 Wochen vor durch DorotaK.

  Dorothy

  #25930
  Weltenwanderer
  Benutzer

  Hallo,
  Regarding your 2nd question: all Catholic churchbooks published by Silius Radicum are duplicates produced by the priest for the local district courts (Amtsgericht / Sad Obwodowy). You can usually glean that from the title page or the certification note at the end of each book or year.
  The originals are kept at the parish office, but are also available on Familysearch: https://www.familysearch.org/search/catalog/975607?availability=Family%20History%20Library

  Mit freundlichen Grüßen,
  Michae

  #25932
  KAPHIS
  Benutzer

  Hallo,

  @ Michael, danke schön.

  @Dorota

  W linku od Michael po zarejestrowniu się znajdziesz dostęp do sfilmowanych ksiąg Żyglina. Do tej parafi należało też Chechło.W moim linku jestst już dostęp do konkretnej księgi a na zdjęciu/skanie znajdziesz Twojego Carl Czaja. Poprzeglądaj księgi i sama zauważysz różnice.

  https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939K-CBQM-NZ?i=292&cc=2114433&cat=975607

  Grüße
  Marek

  • Diese Antwort wurde geändert 1 Monat, 3 Wochen vor durch KAPHIS.
  #25951
  DorotaK
  Benutzer

  guten Morgen.

  Michael, Marek, bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi.
  Zaczynam powoli to sobie w głowie układać.
  I wielkie dzięki za pulę dokumentów do przejrzenia.
  Biorę się do pracy.

  Grüße.

  • Diese Antwort wurde geändert 1 Monat, 3 Wochen vor durch DorotaK.

  Dorothy

Anzeigen 6 Beiträge - 1 durch 6 (von 6 gesamt)
 • Sie müssen zu diesem Thema zu antworten protokolliert.