Tarnowskie Mountains – Chorzów

Zuhause Foren Suchanfragen Tarnowskie Mountains – Chorzów

Anzeigen 4 Beiträge - 1 durch 4 (von 4 gesamt)
 • Autor
  Beiträge
 • #27475
  Jan Prosky
  Benutzer

  Hallo,

  w księdze chrztów kościoła ewangelickiego w Tarnowskich Górach dokonano wpisu wtórnego(?), chrztu dziecka z Przełajki, ochrzczonego w Hucie Królewskiej. W księgach metrykalnych udostępnionych na Silius Radicum, Taufen 1811, nie ma stosownego wpisu.

  Może ktoś z Szanownych Forumowiczów mógłby mi podpowiedzieć, jak należałoby to rozumieć i gdzie ewentualnie można znaleźć „pierwopis”.

  Grüße

  Anhänge:
  Du musst sein eingeloggt anzuzeigen hängten Dateien.
  #27479
  AXEE
  Benutzer

  Hallo, to może być wpis pierwotny gdyż:

  1. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Chorzowie
  Organizację nabożeństw ewangelickich w Królewskiej Hucie rozpoczęto w 1801 w sali posiedzeń Huty Królewska. Następnie posługi religijne zostały przeniesione od 1804 do sali modlitewnej, urządzonej w budynku nowej szkoły. 28 August 1825 otwarto wspólny, ewangelicko-katolicki cmentarz. Wierni z miasta należeli początkowo do parafii w Tarnowskich Górach, następnie przeszli pod administrację parafii w Bytomiu.
  Pierwszą świątynią ewangelicką na terenie Królewskiej Huty został poświęcony 13 November 1844 Kościół im. Elżbiety.
  Wiki Ewangelicy Chorzów

  Pierwsze nabożeństwa ewangelickie odbyły się w roku 1801 w sali posiedzeń ówczesnego budynku Urzędu Huty mieszczącego się na terenie huty „Królewska” (obecnie „Kościuszko”). Parę lat później w nowo wybudowanej szkole odbyło się w grudniu 1804 r. poświęcenie sali modlitewnej, która do tego celu została przystosowana. I tu przez blisko czterdzieści lat zbierali się na wspólne nabożeństwa ewangelicy również z sąsiednich miejscowości. 28.VIII 1825 r. został poświęcony cmentarz, najstarszy w okolicy (przez ewangelickiego księdza Naglo z Tarnowskich Gór i katolickiego dziekana Włodarskiego), który był początkowo wspólny dla obu wyznań. Dzięki finansowemu wsparciu króla pruskiego 13.XI.1844 r. został poświęcony pierwszy ewangelicki kościół w Chorzowie – kościół im. Elizabeth.
  In den Jahren 1876-1877 wybudowano plebanię (przy ul. Katowice 96), co ostatecznie przesądziło o niezależności parafii, która wcześniej odłączona została od Tarnowskich Gór, a potem od Bytomia.
  Ewangelicy Chorzów

  2. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu
  Sytuacja religijna zmieniła się po przejęciu Śląska przez Prusy. Ewangelicy, którym od tego momentu zwrócono utracone prawa, dalej jednak nie mieli w Bytomiu żadnego kościoła czy sali modlitw. Na nabożeństwa uczęszczali do Tarnowskich Gór. 1 Mai 1833 r. magistrat odsprzedał ewangelikom ruiny kościoła św. Wojciech, który po sekularyzacji klasztoru franciszkańskiego (Zakon Braci Mniejszych) w 1810 r. został przejęty przez władze miejskie Bytomia, który służył m. im. jako magazyn i remiza strażacka.
  Parafię Ewangelicką w Bytomiu erygowano w 1836 r. Jej pierwszym duchownym został ks. dr Lippert. W 1843 r. utworzono stojącą na wysokim poziomie szkołę ewangelicką, później wybudowano dom diakonis (1898 r.) i przedszkole oraz plebanię, an 1911 r. von
  założono cmentarz ewangelicki u zbiegu ulic Piekarskiej i Powstańców Śląskich.
  Ewangelicy Bytom

  “Parish war umfangreich. Sie gehörten zu ihr in die 1885 Jahr außerhalb Bytom: Radzionków, Bańgów, Maciejkowice, Michałkowice, Przełajka, Antonienhof, Bielszowice, biskupice, Kunzendorf, Makoszowy, Pawlow, Erz, Birkenholzxylan, Bobrek, Brzozowice, Piekary, Signalhorn Vereinigte, Guretzko, Stein, Karb, Miechowice, Lagiewniki, Orzegów, Rozbark i Szombierki.
  Siliusradicum ASC Ew. Bytom

  3. Parafia Ewangelicko-Augsburgska w Tarnowskich Górach
  Obecnie funkcjonująca parafia w tym mieście jest najstarszą na Górnym Śląsku, gdyż powstała jako pierwsza z górnośląskich parafii luterańskich po roku 1742 , gdy pruskim zarządzeniem królewskim zezwolono na ponowne zakładanie kościołówewangelickich.
  Kościół Zbawiciela wybudowano w 1780 Jahre.”
  Ewangelicy Tarnowskie Góry

  Zatem w roku 1811 jedynym kościołem ewangelickim, nie licząc sal modlitewnych w okolicy Bytomia, Chorzowa czy Przełajki był kościół ewangelicki w Tarnowskich Górach, gdzie mieściła się cała administracja i księgi, stąd zapis w księdze w Tarnowskich Górach o chrzcie w Chorzowie dla dziecka z Przełajki.

  Grüße, Bogusław.

  #27490
  AXEE
  Benutzer

  Hallo, forum fixuje, odpowiedź w pdf.

  Anhänge:
  Du musst sein eingeloggt anzuzeigen hängten Dateien.

  Grüße, Bogusław.

  #27492
  Jan Prosky
  Benutzer

  Hallo,

  serdecznie dziękuję za obszerne wyjaśnienie.

  Daraus folgt, dass, że dziecko urodzone w Przełajce ochrzczono w sali modlitewnej w Chorzowie a oficjalnego wpisu dokonano w Tarnowskich Górach.

  Ja szedłem niewłaściwą drogą. Wyszedłem podświadomie z założenia, że chrzty odbywają się w budowlach sakralnych, a przecież chrzest może odbyć się bez obecności księdza i poza kościołem.

  Jeszcze raz dzięki.

  Grüße

Anzeigen 4 Beiträge - 1 durch 4 (von 4 gesamt)
 • Sie müssen zu diesem Thema zu antworten protokolliert.