Chupryna01

Forum Antworten Erstellt

Anzeigen 2 Beiträge - 1 durch 2 (von 2 gesamt)
 • Autor
  Beiträge
 • Chupryna01
  Benutzer

  Noch einmal, danke. Puzzle jakby składają się.
  Najbardziej obiecujaca jest Jawornica (Jaurenig) koło Lewina Kłodzkiego (niem Lewin)
  Wg Wikipedii miasto tkactwa, podobnie Jawornica. A w metryce ślubu oni wszyscy tkacze, również świadkowie o raczej niepolskich nazwiskach. Obydwaj się podpisali. Jan Hotti, wyraźnie ale Bartłomiej Frydrych? Drugi 3-członowy podpis raczej nie pasuje do takiego nazwiska i imienia? Widać trzymali się jednak razem na nowym terenie. Do Żarek przybyli na początku XIX wieku a właśnie wtedy rozwój tkactwa w okolicy Lewina został zahamowany. Podobnie w czasach kolonizacji fryderycjańskiej koloniści zakładający nowe kolonie wtedy w Prusach Południowych, też pochodzili z pobliskiej okolicy w Wirtembergii i Badenii
  Jawornica leży dużo bliżej czeskiej Rudnia, zaledwie 40 km i na każdej mapie jest w granicach hrabstwa Glatz
  ich gehe davon aus, że oprócz północnej granicy hrabstwa Glatz pozostałe zostały ustanowione już w połowie XVIIIw. po wygranej Prus w 3 wojnach z Austrią. Na żadnej mapie w Internecie nie znalazłem Świdnicy (Schweidnitz) w granicach hrabstwa Glatz.
  Glatz to dla mnie to niespodzianka, bo raczej mierzyłem w Górny Ślask, stąd zapytałem na TGS
  Czy ma Pan może wiedzę, co do nazwy Szląsk? W metryce tak jest nazwany obecny Dolny Śląsk. A czy obecny Górny Śląsk też był Szląskiem, czy może ten rejon nazywano inaczej?
  Pozdrawiam Romuald

  Chupryna01
  Benutzer

  danke,
  macht es Sinn,, w Żarkach spotkały się rodziny tkaczy poprzednio mieszkające po obu stronach Kotliny Kłodzkiej. Prawdopodobnie mówiące podobnym jezykiem/dialektem. Zastanawia mnie tylko, że na żadnej oglądanej w Internecie historycznej mapie Javornik, czy Jauernig nie jest w granicach hrabstwa Glatzkiego. Po 3 wojnach Austrii z Prusami ostateczna granica, wydaje się przybrała kształ taki jak dzisiaj, skąd zatem Javornik jako częśc państwa Gladzkiego w kraju pruskim? To powinna być Austria, Kraj Czeski itp. Może żyjąca wtedy matka panny młodej Marianna Feiber z Langrów podajaca dane księdzu nie zapamietała dobrze albo ja czegos nie wiem?
  Gruß, Romuald, dziekuję za link do metryk czeskich, będę tez szukał w Żarkach krewnych i może są jakies allegaty z 1843r

Anzeigen 2 Beiträge - 1 durch 2 (von 2 gesamt)