Pyjter

Forum Antworten Erstellt

Anzeigen 15 Beiträge - 1 durch 15 (von 231 gesamt)
 • Autor
  Beiträge
 • als Antwort auf: AZ-Nr 5 von 1819 Jahr, j. Deutsch #29313
  Pyjter
  Benutzer

  nein ja, tyz niychca się spiyrac ale muszymy pogodac jak dochtor ze dochtorym:
  Eng to ciasnota
  Brust to pierś plus –keit toby wyłaziło na Ciasnota Piersiowa
  Angina Pectoris to (jak piszom) Dusznica Bolesna
  Wg Gen Wiki Engbrüstigkeit to Astma
  Wg Herders Lexikon to je“ Engbrüstigkeit
  Engbrüstigkeit nennt man das andauernd erschwerte Athmen, das seinen Grund in verschiedenen, der Behandlung meist unzugänglichen Fehlern der Lungen oder der dieselben umgebenden Organe hat.

  We Historische Krankheiten :

  „Engbrüstigkeit, eine Krankheit, während welcher die Gleichmäßigkeit des Athmens gestört, dasselbe geschwächt oder beengt wird, und die ihren Ursprung

  Pozdrawiom

  Dochtor Pyjter

  als Antwort auf: AZ-Nr 5 von 1819 Jahr, j. Deutsch #29290
  Pyjter
  Benutzer

  Pasterka, sie starb 22 tego miesiąca na astmę ( Engbrüstigkeit) oraz miała guza (Geschwulst). Zostawiła męża i dwoje dzieci

  Grüße

  Pyjter

  als Antwort auf: Übersetzung eines Auszugs aus der Sterbeurkunde #29280
  Pyjter
  Benutzer

  und, wszyscy my za bajtla se mysleli : Opa bajuko se o familiji, wojnie itp
  Teraz chcieliby my miec te opowiesci nazod!

  als Antwort auf: Übersetzung eines Auszugs aus der Sterbeurkunde #29274
  Pyjter
  Benutzer

  W lazarecie polowym 176 w Veroins (?) 23 Oktober 1918 o godzinie drugiej po południu zmarł w następstwie odniesionych ran.
  Jak wiadomo jest nizej podpisanemu urzędnikowi stanu cywilnego ojciec zmarłego mieszkał ostatnio w Szopienicach, matka mieszka w Szopienicach przy ul. Poprzecznej 7 .
  Skreślono 19 wydrukowanych slow

  Grüße

  Pyjter

  als Antwort auf: Übersetzungsanfrage - Tod von Orzesze #29205
  Pyjter
  Benutzer

  No i to tyle o Królewskim Sądzie Krajowym!
  Tak to czasami jest z odcyfrowywaniem tych skrótow!
  Entschuldigung.
  Pyjter

  als Antwort auf: Übersetzungsanfrage - Tod von Orzesze #29202
  Pyjter
  Benutzer

  Zastanawiająca jest jego działalność jako ławnika. Z tych skrótów w zapisie (przypuszczalnie) wynika ze był nim w Królewskim Sądzie Krajowym, ten zaś mieścił się we Wrocławiu. Trudno przypuszczać żeby tam dojeżdżał z Orzesza. Wiec może w Orzeszu pojawił się później

  als Antwort auf: Übersetzungsanfrage - Tod von Orzesze #29198
  Pyjter
  Benutzer

  hm, ciężko odcyfrować. Typuje na Schlagfluss czyli Schlaganfall czyli udar mózgu.

  als Antwort auf: Übersetzungsanfrage - Tod von Orzesze #29194
  Pyjter
  Benutzer

  Heinrich Christoph Degenhardt, prawie 73 lata ( 27 mark) , ławnik w stanie spoczynku, 19 marca zmarł, 21 marca pogrzeb, pozostawił żonę Maria z domu Prusowski i 5 dorosłe dzieci , 3 płci męskiej i 2 płci żeńskiej
  Popzdrawiam
  Pyjter

  als Antwort auf: Bitte Übersetzung aus dem Deutschen #29131
  Pyjter
  Benutzer

  Babinitz Dubiellen. 20 November. Johannes , syn ½ gospodarza Josepha Vogel i jego zony Julianny z domu Zaporowski, geboren 16 in diesem Monat an 12 in der Nacht, został ochrzczony przez proboszcza. Świadkami chrztu byli Marianna , zona młynarza Aegidiusa Brolla i Johann Ortenburger, tez młynarz. Oboje ze Bornowa.
  Grüße
  Pyjter

  als Antwort auf: Todesursache #29109
  Pyjter
  Benutzer

  Wassersucht czyli zbieranie sie wody w organizmie. Ödem. Wg Wikipedii:
  Obrzęk (łac. oedema) – stwierdzane w badaniu fizykalnym gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Powstaje na skutek zaburzenia równowagi między czynnikami dążącymi do zatrzymania płynu w naczyniach oraz czynników prowadzących do przedostawania się płynu poza ich światło. Obrzęk może być spowodowany zgromadzeniem przesięku lub wysięku.
  Grüße

  Pyjter

  als Antwort auf: Bitte Übersetzung aus dem Deutschen #29106
  Pyjter
  Benutzer

  Herzlich Willkommen!
  Koszęcin 12 Mai 1879
  Górnik Johann Vogel, Single, katholisch ur. 9 Dezember 1854 in Dubiellen, wohnhaft in Dubiellen, Sohn des Landwirts Jozef Vogel und seiner Frau Julianna Zoporowski (nicht Marianna Broll wie auf der Geburtsurkunde vermerkt) wohnhaft in Dubiellen.
  und
  Panna Caroline Dramski, die Tochter des Gastgebers, Katholisch geboren. 17 Mai 1860 in Troica Koschentin, lebt in Troica, Tochter des Gastgebers Franz Dramski und seiner Frau Caroline, geb. Bambynek, wohnhaft in Troica.
  Zeugen: Viertel - Gastgeber Johann König und Hausarbeiter Johann Dudek Jahre 29. Beide aus Strzebinia.

  Wir wünschen euch einen ruhigen zweiten Tag
  Pyjter

  als Antwort auf: Volksliste Oberschlesien #28956
  Pyjter
  Benutzer

  Drogi Adamie, problem w tym , ze przy dociekaniu dobrowolności przy składaniu wniosków o przydzielenie DVL historycy nie sa w lepszej sytuacji niż my wszyscy! Jako ze OFICJALNIE przymusu nie było (tu wszyscy sa zgodni) nie mogło być również OFICJALNYCH kar dla odmawiających. A ze sami w tamtych czasach nie żyli musza siłą rzeczy opierać się na relacjach i wspomnieniach. Pan z IPN pisze, ze na początku 1942 roku wprowadzono przymus. Nie podaje jednak źródła tej informacji. Co gorsza nie wyjaśnia , po co tak późno miałby być wprowadzany OFICJALNY przymus skoro Prof. Kaczmarek podaje, iż w tym samym roku DVL posiadało już 1 450 tausend. Górnoślązaków! Dwa lata później (wg tego samego Kaczmarka) liczba ta była większa jedynie o 27 tausend.
  Co do „przymusu na początku 1942” to lutym 1942 Gauleiter Bracht zwrócił się do swoich „ górnośląskich ziomków” i kazał oplakatować miasta i wsie. Te plakaty zachowały się do dzisiaj. Jedyne zdanie które można odczytać jako groźbę brzmi: „ Kto do dnia 31marca 1942 nie złoży wniosku , potwierdzi tym samym swoja rezygnacje ze starań o przyjęcie go do niemieckiej społeczności i musi jasno zdąć sobie sprawę ze w przyszłości będzie traktowany jako Nie-Niemiec”.
  Tu dochodzimy do faktu który nigdy się w tego typu dyskusjach nie pojawia, a mianowicie wymiernych korzyści z faktu posiadania DVL! Lepszych racji żywnościowych, dostępu do usług służby zdrowia, możliwości kształcenia itp. Czy jest dziwnym ze dla większości były to decydujące argumenty za złożeniem wniosku? A zaciąg do Wehrmachtu? Ten zaczął się już pod koniec 1939 kiedy o DVL nikomu się jeszcze nie śniło. Nawet cytowany Bracht przedłuża w swej odezwie termin złożenia wniosku o DVL dla „ będących na służbie żołnierzy Wehrmachtu i innych osób będących w Kriegsdienst” …

  als Antwort auf: Volksliste Oberschlesien #28952
  Pyjter
  Benutzer

  Herren, autor ma racje! O przydzielenie DVL trzeba było wnioskować, nikt nie wzywał do urzędu i kazał podpisywać!
  Oczywiście można temat trochę zrelatywizować i rozszerzyć, pokazać przyczyny dla których się podpisywało, nazwać problemy wiążące się z decyzja o niepodpisaniu. To fakt.

  als Antwort auf: Eine Bitte, ein Fragment des Testaments zu lesen #28922
  Pyjter
  Benutzer

  Czy moze Pan podac swoj adres mailowy bo informacji jest sporo?
  Grüße
  Pyjter

  als Antwort auf: Heiratsurkunde – Kreis Lublinitz #28893
  Pyjter
  Benutzer

  Vielleicht! Prondy Kreis Lublinitz…

  Pyjter

Anzeigen 15 Beiträge - 1 durch 15 (von 231 gesamt)