Odpowiedz do: Górny Śląsk – pojęcie, granice, historia

Strona główna Fora Historia Górny Śląsk – pojęcie, granice, historia Odpowiedz do: Górny Śląsk – pojęcie, granice, historia

#11884
Krzysztof Bulla
Administrator

W tym poście odnoszę się do uwag jakie pojawiły się w dyskusji o temacie dotyczącym Volkslisty. Dotyczyły one zasadności używania pojęcia Opolszczyzna oraz Śląsk Opolski jakie poruszyli Panowie Joachim Walenzyk i Jan Lubos. Dyskusje przeniosłem do tego wątku aby nie powodować zbędnego zamieszania w temacie poświęconemu Volksliście.

„Drugi terminus technicus ktorego TU sienaforum uzywa To Slask oplolski-skad ten sie historycznie wzial? Za 40 lat genealodzy Beda wierzyc ze Częstochowa To tez Slask”

„Zarówno Ziemie Odzyskane jak i Opolszczyzna to fałszujące rzeczywistość terminy ukute przez polskich komunistów, które wraz z nimi powinny odejść w niepamięć :). Btw; opolszczyzna to rusycyzm (końcówka -щина :p)”

Jeżeli chodzi o pojęcie Śląsk Opolski to faktycznie zdarza mi się go używać. Jako autora tego pojęcia uważa się górnika, a zarazem polskiego działacza narodowo-społecznego Piotra Pampucha. Zostało ono stworzone w latach międzywojennych. Pojęcie to odnosiło się do części Górnego Śląska pozostałej w granicach Niemiec ze stolicą w Opolu. Choć oczywiście można próbować wywodzić to pojęcie bezpośrednio od pojęć używanych dawniej na określenie księstwa opolskiego. Albowiem jak wykazała dyskusja z Arturem Paczyną istnieją różne podejścia do definiowania tego pojęcia. Jednakże to co najważniejsze to fakt, że obecnie pojęcia najczęściej używa się na określenie części Górnego Śląska jaki znalazł się w woj. opolskim lub ewentualnie jako określenie całego woj. opolskiego co moim zdaniem jest niezbyt precyzyjnym użyciem tego pojęcia. Obecnie jednak nie istnieje dobre i krótkie pojęcie na określenie”części Górnego Śląska jaki znajduje się obecnych granicach administracyjnych województwa opolskiego”. Używanie tak długiej formułki jest dość uciążliwe, wiec uznałem że określenie Śląsk Opolski jest dobrym zamiennikiem.

Na temat pojęcia Ziem Odzyskanych wypowiadam się w temacie poświęconemu Volksliście, gdyż dotyczy ono przytoczonych przeze mnie przepisów ustaw i dekretów regulujących kwestie weryfikacji narodowościowej. Lecz mogę powtórzyć i tutaj, że pojęcia tego na co dzień nie używam, gdyż także uważam je za nieodpowiednie. Jednak w swoich wypowiedziach przywoływałem przepisy ustaw z lat 40 i 50 XX wieku używających tego pojęcia. Zatem próba cenzurowania i udawania, że takiego pojęcia nigdy nie było stanowiłoby fałszowanie historii.

Co do pojęcia fałszowania historii przez używanie pojęcia Opolszczyzny nie za bardzo wiem jak mam się odnieść, gdyż nigdy go nie używam, a tym bardziej nie użyłem go w wątku Volkslista Górny Śląska. Rozumiem, że to po prostu taka refleksja skierowana do ogółu społeczeństwa czy użytkowników tego forum. Ja także podzielam opinie, że lepiej unikać tego pojęcia i to nie tylko dlatego, że jest to rusycyzm, ale przede wszystkim dlatego, że to pojęcie jest nieprecyzyjne i nie wiadomo co ono tak dokładnie znaczy. Można się bowiem zastanawiać czy ma to być synonim pojęcia woj. opolskiego czy może tylko obszaru wokół Opola, a może czegoś jeszcze innego.

Jeżeli wypowiadam się już na temat pojęć dotyczących Górnego Śląska to mnie osobiście najbardziej nie podoba się, gdy mylone są na przykład pojęcia woj. śląskie i Śląsk albo woj. opolskie i Górny Śląsk. Trzeba bowiem zauważyć, iż woj. śląskie, opolskie, dolnośląskie czy lubuskie są to jedynie jednostki podziału terytorialnego w granicach których znajduje się historyczny Śląsk. Jednak nie można ich utożsamiać z pojęciami historycznymi jak Śląsk, Górny Śląsk, Dolny Śląsk, gdyż zakresy pojęć historycznych nie pokrywają się z zakresami pojęć administracyjnych. Po drugie ludzie szanujący historie i kulturę swojego regionu mogą czuć się urażeni jeżeli ktoś będzie twierdził, że Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec czy Zawiercie to Górny Śląsk. Zatem zachęcam użytkowników forum do zwracania uwagi na takie szczegóły. Tym bardziej, że zdarzają się pytania dotyczące przynależności parafialnej czy informacji na temat przodków z jakiejś miejscowości, ale z błędnie podanym określeniem regionu historycznego, co utrudnia poszukiwania. Trzeba zauważyć, że tak samo brzmiące miejscowości jak Bobrowniki, Stara Wieś, Poręba, Łazy, Janów, Nakło czy Psary można znaleźć w woj. śląskim zarówno w jego części małopolskiej, jak i górnośląskiej.