Odpowiedz do: Volkslista Górny Śląska

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Volkslista Górny Śląska Odpowiedz do: Volkslista Górny Śląska

#11885
Krzysztof Bulla
Administrator

Postanowiłem stworzyć odrębny temat, aby odpowiedzieć Panu Janek1959 na temat obywatelstwa w okresie formowania się II RP. Nie chciałem bardziej już mieszać w tym wątku, który dotyczy Volkslisty i spraw z nią związanych, dlatego zapraszam Pana do wątku Obywatelstwo polskie/niemieckie w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku, gdzie udzieliłem mam nadzieje wyczerpującej odpowiedzi W związku z tym polecam aby dalszą dyskusje na temat obywatelstwa polskiego/niemieckiego w II RP prowadzić właśnie w tym wątku do którego odsyłam.

Zauważyłem także, że Pan Joachim Walenzyk postanowił stworzyć temat poświęcony Tragedii Górnośląskiej. Myślę, że to dobre miejsce aby porozmawiać na temat tych smutnych wydarzeń, zatem jeżeli Pan Joachim nie ma nic przeciwko to proponowałbym, aby tam przenieść ewentualną dalszą rozmowę jaka rozpoczęła się w tym wątku. Zwłaszcza zachęcam Pana Jana Lubosa, aby przestawił tam swoje przemyślenia, wnioski czy jakieś przydatne informacje na ten temat, o ile ma on jeszcze ochotę z nami dyskutować na ten temat. Nadal zachęcam Pana także do odpowiedzi na pytania jakie zadałem Panu w tym wątku dotyczące materiałów przechowywanych w IPN Katowice, o których Pan wspominał.

W tym wątku pojawił się także problem dotyczący słuszności używania pojęć Opolszczyzna i Śląsk Opolski. Nie dotyczą one Volkslisty zatem postanowiłem przenieść dyskusje na ten temat do wątku Górny Śląsk – pojęcie, granice, historia, w którym już była poruszana ta tematyka. Zachęcam zatem do prowadzenia dalszej dyskusji na ten temat właśnie w tym wątku.

Myślę, że taki podział tematów trochę uporządkuje pewien chaos, który tutaj powstał. Ten temat zostawmy już zatem wyłącznie rozważaniom na temat Volkslisty i weryfikacji narodowościowej. Wobec tego ja w swoim poście odniosę się jeszcze tylko do uwag dotyczących terminologii dotyczącej państwowości polskiej, gdyż jest to bezpośrednio związane z przepisami dotyczącymi weryfikacji narodowościowej po II wojnie światowej. Otóż chce zaznaczyć, iż użycie przeze mnie określenia Ziemie Odzyskane podyktowane było materiałem źródłowym na jakim się opierałem. Od razu na wstępie zaznaczę, że także nie jestem zwolennikiem tego pojęcia i na co dzień go nie używam Chciałbym zauważyć, iż w swoich jakże długich postach wielokrotnie powoływałem się na ustawy i dekrety z lat 40 i 50 XX wieku. Wówczas takie pojęcie funkcjonowało i miało pewne określone prawnie znaczenie. Ma to istotne znaczenie aby rozróżniać jak ówczesny ustawodawca regulował stan prawny na ziemiach, które określał jako Ziemie Odzyskane, a jak stan prawny wyglądał na innych ziemiach. Jeżeli zatem przywołuje treść jakiegoś przepisu to nie mogę cenzurować określonych pojęć, tylko dlatego że mi się nie podobają. Próby udawania, że takie pojęcie nigdy nie istniało i tworzenia jakiegoś zamiennika jest moim zdaniem fałszowaniem historii. Co innego gdyby moja wypowiedź nie dotyczyła okresu lat 40 i 50 XX wieku oraz gdyby nie bazowała głównie na przywoływaniu aktów prawnych z tego okresu, to wówczas używanie tego typu pojęć można by uznać za coś niestosownego.