Odpowiedz do: zapis z księgi robocizn

Strona główna Fora Tłumaczenia zapis z księgi robocizn Odpowiedz do: zapis z księgi robocizn

#12206
Adam Peter
Użytkownik

Pani sama składa tę mozaikę -przypuszczam— rodzinną!

W Dienstbuch Wyrau z 1808 roku, na stronach dotyczących Ellgoth zawarte są powinności pańszczyźniane tamtejszych poddanych księcia pszczyńskiego. Na ostatniej stronie, 49[47], dowiadujemy się, że wójtem [Vogt] był Wawrzeń Dziubek, przysięgłymi [Geschworene]: Kuba Wuz, Jonek Bromboszcz i Kaspar Wolny.

Na stronie 46 [44] zaczyna się lista powinności chałupników [Häusler], podług posiadłości opatrzonej numerem, która w wypadkach normalnych przechodziła z ojca na syna.

Interesujący nas Casper Wolny występuje pod numerem 10. Dopisek po nazwisku: Schänker u[nd] zinset J.K. hierselbst (Szynkarz i płaci czynsz J.K. tutaj). Jest to, jak Pani mówi, najstarszy brat Josepha Wolnego, który wszedł w posiadanie posiadłości pod numerem 15, poślubiając wdowę po poprzednim właścicielu, chałupniku Wawrzinie Pietrucha alias Bury. Dlatego też przejął po nim ciążące na posiadłości por numerem 15 powinności pańszczyźniane względem księcia pszczyńskiego.

Tyle z Dienstbuch 1808. Jak Pani pewnie wie, Dienstbücher czyli księgi robocizn istnieją od 1720. Podaję właścicieli chałupników na posiadłości pod numerem 10 (w pierwszych księgach robocizn nie ma numeracji, niekiedy moze odbiegac, ponieważ powstawały nowe Stellen:
1720 – Jon Wolnik – arbeitet beim Bogutzkerhammer (pracuje w Kuznicy Boguckiej)
1724 – Franek Wolnik – arbeitet beim Bogutzkerhammer (pracuje w Kuznicy Boguckiej)
1738 (urbarz) – Jon Wolnik
1740 – Jon Wolny
1750 – Michol Wolny
1764 – Michol Wolny
1785 – Walek Wolny
1795 – Walek Wollny, Vogt und Kretschmer (Wójt i karczmarz)

Ma Pani rację pisząc, że informacje w Dienstbüchern uzupełniają się wzajemnie. A księgi pomiędzy sobą dostarczają informacji o przekazywaniu posiadłości. Najczęściej z ojca na syna, udowodnić można to jednak tylko za pomocą metryk kościelnych.

By the way – jeśli posiada Pani inne zdjęcia z ksiąg robocizn, bardzo byłbym zainteresowany.

Życzę powodzenia w dalszych badaniach genealogicznych i poznawaniu historii małej ojczyzny.

Adam Peter