Odpowiedz do: Obywatelstwo polskie/niemieckie w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku

Strona główna Fora Historia Obywatelstwo polskie/niemieckie w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku Odpowiedz do: Obywatelstwo polskie/niemieckie w okresie międzywojennym na Górnym Śląsku

#12361
Waldek Szuba
Użytkownik

…Problem w tym, że to nie był jego wybór, lecz efekt germanizacyjnej polityki państwa pruskiego, ignorancji skrybów i urzędników i wielu innych czynników.
Panie Arturze
Moim zdaniem, jest nadużyciem mówienie: co ktoś wiele lat temu miał na myśli, lub czy był to jego wybór lub kogoś innego nie mając jego pisemnej deklaracji. Choć pisownia podpisu ks.Bontzka taką deklaracją może być.
…Szczególnie jest to istotne w związku z pewnymi tendencjami w pewnych środowiskach, aby stosować pisownię nazwisk z przełomu XIX/XX wieku, tj. niemiecką i ahistoryczną, gdyż nie biorącą pod uwagę pisowni nazwiska z początku XIX wieku lub wcześniejszej, bo ta nie jest zgodna z wyznawaną przez nich ideologią.
Z tą pisownią ahistoryczną też bym polemizował. Pisownia mojego nazwiska z przełomu XVIII i XIX wieku Schuba nie pasuje do Pana teorii. A kiedy uznano ją za „błędną” i zmieniono na Szuba, to historyk zapewne doskonale wie.
Jako Ślązak z dziada pradziada, proszę o zrozumienie że można czuć Ojczyznę tą „dużą” i tą „lokalną” trochę inaczej niż Pan, a historia nie jest taka czarno-biała jak wynika z Pańskich wpisów. A odcienie szarości są również piękne i pożyteczne.
Pozdrawiam
Waldek