Odpowiedz do: Górny Śląsk – pojęcie, granice, historia

Strona główna Fora Historia Górny Śląsk – pojęcie, granice, historia Odpowiedz do: Górny Śląsk – pojęcie, granice, historia

#13856
Krzysztof Szyga
Użytkownik

Panie Arturze, jak się Pana czyta, to tak jakby sam pan Semka z Warszawy mówił. Gratuluję!
Jednak proszę dokładniej poczytać źródła historyczne. Jest dokładnie tak, jak pisze Pan Jan.
Wie Pan, kiedyś też myślałem tak, jak Pan. Angażowałem się w śląską działalność. Ba, nawet wybrano mnie Prezesem Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego. I na przekór działaczom tej organizacji byłem za “jednym głosem” środowisk górnośląskich (spotkała mnie za to sroga kara, ale to całkiem inny temat…).
Też wierzyłem danym podręcznikowym. Jednak własne dociekania, godziny grzebania w archiwach i w Internecie pozwoliły mi spojrzeć na historię Górnego Śląska obiektywnie.
Dziś nie przeszkadza mi to, że wśród uczestników marszu RAŚ są goście z Niemiec. Jako obywatele BRD mają prawo utożsamiać się ze swoimi barwami narodowymi. Tak samo jak miłośnicy ONR mają prawo nosić biało-czerwoną koszulkę z napisem “Jestem Polakiem”. To indywidualna sprawa każdego z nas.
Proszę się tak nie zacietrzewiać, bo to nie miejsce na tego typu zachowania. I proszę o odrobinę szacunku dla innych poglądów.

Krzysztof Szyga – nigdy nie związany z RAŚ