Odpowiedz do: BUDNIK in Klein Zabrze

Strona główna Fora Nasze drzewa BUDNIK in Klein Zabrze Odpowiedz do: BUDNIK in Klein Zabrze

#13968
promiennik
Użytkownik

Drogi Markusie,
Wysyłam moje podsumowanie odnośnie rodziny Sarneckich z Gliwic z parafii Wszystkich Świętych. Ustaliłam że w Gliwicach w czasie pasującym do narodzin Katarzyny żyło kilka małżeństw o tym nazwisku(patrz załącznik).

Poza tym jest jeszcze jedna para, i ich dziecko:
.
1808.09.12 Franciszka Marianna, córka Józefa i Marianny Morawczyk.

Jest w spisie jedna Katarzyna, ale urodzona w 1803, jako córka Piotra z Alkantry i Katarzyny Morawiec, miała też brata Józefa i Franciszka. Oczywiście zbiezność imion może być przypadkowa. Piotra z Alkantry mam też w swoim drzewie:

https://www.myheritage.pl/site-family-tree-292531551/musia%C5%82

Mam jeszcze jedno pytanie. Przejrzałam Genetekę i dzieci Katarzyny i Macieja Budnik w latach 80-tych brały ślub w parafii Czeladź (do niej należała Pogon, dziś dzielnica Sosnowca). Często w opisowych aktach małżeństwa z zaboru rosyjskiego były zapisy na temat rodziców państwa młodych i nawet szczegóły odnośnie śmierci rodziców. To ułatwiłoby znalezienie aktu zgonu Katarzyny. Są tam może jakieś informacje?

Poza tym rodzina Sarneckich mnie nadal bardzo interesuje, przeglądałam księgi z gliwickiej parafii Wszystkich świętych dość dokładnie aż do XVI w , a mam w wrażenie że ślad się po tej rodzinie urywa w 1755 roku. Żeby było ciekawie niejaki Franek Sarneckh figuruje w urbarzu w Gliwic z 1580 r (wykaz nazwisk dostępny na stronie Silius Radicum). Wstępnie sprawdziłam też indeksy z sąsiedniej parafii Bartłomieja, ale tam to nazwisko nie jest wogóle popularne.

Kolejna ciekawostka – jest akt zgonu Jana Sarneckiego z Sande z 21.07.1812, który rzekomo żył 107 lat; szukałam bardzo dokładnie jego aktu urodzenia…i nic.
Może macie jakieś pomysły (częstość stosowania przydomków na tych terenach/zmiana religii itp)?

Pozdrawiam,

Michalina Musiał

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 1 month temu przez promiennik.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years, 1 month temu przez promiennik. Powód: Nowe informacje
Attachments:
You must be logged in to view attached files.