Odpowiedz do: Przesyłki z testami DNA

Strona główna Fora Genealogia genetyczna Przesyłki z testami DNA Odpowiedz do: Przesyłki z testami DNA

#14125
Krzysztof Bulla
Administrator

Ja odpowiem w ten sposób. Firm, które wykonują badania DNA jest kilka i każda ma swoje wady i zalety. W związku z tym każdy musi się zastanowić, co najbardziej go interesuje i czego się chce dowiedzieć, jeżeli miałbym bardzo skrótowo opisać coś o każdej z firm to powiedziałbym, że:
– Family Tree DNA (FTDNA) – jest firmą, która ma najlepszy stosunek ceny do oferowanych możliwości w przypadku podstawowych badań, czyli Y37, DNA autosomalne (FamilyFinder) oraz mtDNA. Mam tu na myśli nie tylko kwestie ceny samego testu, ale i przesyłki. Oczywiście najlepiej jest poczekać na promocje, które regularnie się pojawiają, bo standardowa cena nie jest aż tak zachęcająca. Bardzo istotne dla osoby rozpoczynającej przygodę z genealogią genetyczną mogą być wyszukiwarki krewnych spośród osób znajdujących się w bazie, a tych jest już naprawdę sporo. Ciekawe mogą się okazać także inne narzędzia, które oferuje ta firma.
– YSEQ – oferuje bardzo szeroką gamę badań i w wielu przypadkach wypada znacznie korzystniej cenowo, niż FTDNA. Jednak nie posiada takich narzędzi ułatwiających odnalezienie krewnych, jak jest to w przypadku FTDNA. Zatem jest to świetna firma do pogłębiania swoich badań, ale może nie koniecznie do rozpoczynania przygody z genealogią genetyczną. Na przykład, gdy już wstępnie określimy haplogrupę, np. w FTDNA to następnie w YSEQ znajdziemy bardzo korzystne cenowo panele do rozszerzenia badania.
– Ancestry – wydaje się że cenowo wypada trochę gorzej, niż konkurencja choć nie wiem jak wyglądają tam promocje. Bardzo ciekawie wygląda prezentowane na ich stronach narzędzie Genetic Communities, ale niestety nie badałem się w tej firmie więc trudno mi powiedzieć czy rzeczywiście z tak dużą precyzją określa pochodzenie etniczne, jak prezentują to na swoich filmach. Jednak trzeba zaznaczyć, że Ancestry oferuje tylko badanie chromosomów autosomalnych.
– MyHeritage – posiada bardzo zbliżony, jeżeli nawet nie identyczny test autosomalny, co FamilyFinder w ramach FTDNA i podobny interfejs. Badania wykonuje bowiem to samo laboratorium, co w przypadku FTDNA.
– 23andMe – oferuje dwa rodzaje testów, w szczególności interesujący może być ten droższy, jeżeli zależy nam na tych fragmentach naszego DNA z których możemy wyczytać coś więcej na temat swojego zdrowia. Jeżeli się nie mylę to w ramach tego badania określana jest także haplogrupa YDNA i mtDNA, ale bardzo płytko.

Użyteczność dla projektu SILESIA DNA zależy od wybranego testu:
– DNA autosomalne – jeżeli chodzi o testy autosomalne to staramy się je jakoś wykorzystać, choć jest to dość trudne. Do tego trzeba wykorzystywać kalkulatory, które policzyły by np. czy ktoś jest bliżej spokrewniony z kimś czy dalej.
– YDNA – to na razie ten fragment DNA, który jest nam najłatwiej analizować, więc wyniki badań określających haplogrupę są zawsze mile widziane. W tym przypadku nie są nam potrzebne nawet dane źródłowe, a jedynie określenie do jakiej haplogrupy się należy lub jakie SNP się posiada oraz data i miejsce gdzie urodził się najstarszy znany przodek.
– mtDNA – w przypadku DNA mitochondrialnego staramy się już budować jakąś bazę, ale wyników jest na razie dość mało, jednak podobnie jak w przypadku YDNA każda informacja jest dla nas cenna, np. informacja o posiadanej haplogrupie.

Odnosząc się już bardzo konkretnie do zadanego pytania to powiem, że wynik testu z Ancestry będzie przydatny jedynie do analizy wyników autosomalnych w ramach Projektu SILESIA, które jak pisałem powyżej będziemy się starali wdrożyć. Trudno jest mi jest jednak w tej chwili powiedzieć jak wyglądała by kwestia zgodności wyników, gdyby próbować stworzyć kalkulator obejmujący wyniki z kilku firm. Ponadto z tego co wyczytałem z ich strony nie badają przy okazji chromosomu Y, więc nie będzie informacji o haplogrupy.

A co do polecenia jakiegoś testu DNA to mogę spróbować coś doradzić, ale muszę wiedzieć jakie informacje są najbardziej istotne, np. czy ma to być możliwość potwierdzenia czy ustalenia pokrewieństwa do około 5-6 pokolenia w tył czy raczej próba opisania historii patrylinearnej lub matrylinearnej linii drzewa genealogicznego ?

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 4 years, 2 months temu przez Krzysztof Bulla.