Odpowiedz do: Przesyłki z testami DNA

Strona główna Fora Genealogia genetyczna Przesyłki z testami DNA Odpowiedz do: Przesyłki z testami DNA

#14133
Krzysztof Bulla
Administrator

No to odpowiem dyplomatycznie
– test uniwersalny – to najlepiej byłoby zrobić test autosomalny. Do ustalania bliskiego pokrewieństwa do około 5/6 pokolenia jest bardzo dobry. Do określania etnicznego pochodzenia także. Jakieś kwestie zdrowotne też można na podstawie badania autosomalnego wywnioskować. Pojawia się jednak problem wyboru firmy. Z tego co widzę Ancestry bez promocji to 99 euro, czyli około 415 złotych. No i trudno określić jak wyglądały by koszty przesyłki. Nigdy nie korzystałem z usług tej firmy, więc nie wiem jak to wygląda technicznie, ani jakie są tam promocje. Ponadto bardzo jestem ciekaw na ile Ancestry DNA dokładnie określa pochodzenie etniczne. Jak już wspominałem na podstawie tego co jest umieszczone na stronie ich narzędzie do określania pochodzenia jest bardzo ciekawe. Może Pan zaryzykować i spróbować, a potem podzielić się z nami wiedzą.
Przestawie od razu alternatywną opcje, czyli FTDNA tutaj mogę powiedzieć coś więcej, a więc na razie cena testu to 89 dolarów, cena przesyłki to około 12 dolarów, a więc łącznie około 375 złotych. Jednak promocje bardzo często się zdarzają i warto poczekać, bo być może za miesiąc lub dwa coś się pojawi. Tutaj jednak mapa określająca pochodzenie etniczne jest delikatnie mówiąc nieprecyzyjna i raczej bym się na niej nie opierał. Za to przydatna może być baza krewnych genetycznych, tym bardziej że kilka osób z naszego towarzystwa jest w tej bazie.

– jeżeli chodzi o linię męską po nazwisku – tutaj warto zrobić Y37 w FTDNA, który obecnie kosztuje 169 dolarów, przesyłka około 12, a więc razem około 680 złotych. Oczywiście podobnie jak powyżej warto jednak poczekać na promocje. Znów po wykonaniu tego badania można dokupić jakiś panel rozszerzający w YSEQ. W ten sposób można naprawdę dość głęboko prześledzić swoją linię patrylinearną. Oczywiście jeżeli jesteśmy jakimś rzadkim okazem pod względem genetycznym to trudno może być ustalić, ale w przypadku tych „popularnych” haplogrup można w dość łatwy sposób znaleźć ludzi spokrewnionych z nami w linii patrylinearnej na początku naszej ery. Na tej postawie można już stawiać jakieś tezy co do swojego pochodzenia. No i oczywiście jeżeli przebadał się ktoś o takim samym nazwisku to ten test w sposób bezwzględny wskaże czy dwie tak samo nazywające się osoby pochodzą od wspólnego męskiego przodka i kiedy mniej więcej mógł on żyć.