Odpowiedz do: Przesyłki z testami DNA

Strona główna Fora Genealogia genetyczna Przesyłki z testami DNA Odpowiedz do: Przesyłki z testami DNA

#14142
Krzysztof Bulla
Administrator

Raportów w pakiecie z badaniem raczej bym się nie spodziewał, chyba że dodatkowo płatne. Jednakże niektóre firmy, jak już wcześniej wspomniałem udostępniają różnego rodzaju narzędzia i inne bajery, które w bardziej przystępny sposób prezentują czy też podsumowują wyniki badań. Na pewno Ancestry, FTDNA, 23andMe czy MyHeritage coś takiego mają. Z przydatnością tych narzędzi jak pisałem powyżej bywa różnie. Jednak nie wszystkie firmy oferują coś takiego, np z YSEQ otrzymamy wyniki w dość surowym stanie. Nie będzie w tym przypadku żadnych kolorowych mapek, chyba że o czymś nie wiem. Jednak czasami takie surowe wyniki mają większą wartość, niż zbędne bajery na innych stronach.

Jeżeli chodzi o szukanie powiązań z innymi użytkownikami to ja wyróżnił bym dwie sytuacje:
– bazy wewnętrzne – zatem takie, które istnieją w obrębie wszystkich użytkowników danej firmy. W tym przypadku obracamy się tylko w ramach jednej firmy, ale pozwala to na znalezienie jakiś krewnych. Niejednokrotnie możemy też podpiąć do tego drzewo. Jest tak w FTDNA, Ancestry czy MyHeritage.
– bazy zewnętrzne – są to takie bazy do których mogą się przyłączać osoby, które wykonały badania autosomalne w różnych firmach, ale wyniki innych badań też można dopisać. Na przykład taką stroną na której jest wiele narzędzi, a także całkiem duża baza do szukania pokrewieństw jest GEDmatch. Akceptowane są wyniki badań, które zostały wykonane w takich firmach jak: 23andMe, Ancestry, FTDNA, WeGene, MyHeritage oraz Generic. Inną taką zewnętrzną bazę można znaleźć na stornie DNA.Land. Nie ma tam na razie dużo osób, ale są za to ciekawe narzędzia przewidujące różne zjawiska na postawie naszego DNA. Natomiast dla bardzo zaawansowanych badaczy chromosomu Y, bardzo wartościowa jest strona YFull, która prezentuje chyba najdokładniej wszystkie aktualne znane SNP na tym chromosomie pośród osób, które dostarczyły tam swoje wyniki.