Odpowiedz do: Geneza nazwisk

Strona główna Fora Towarzyskie Geneza nazwisk Odpowiedz do: Geneza nazwisk

#14274
Artur Paczyna
Użytkownik

re: Krzysztof
Krzysztofie, dziękuję za zwróconą uwagę, ale gdyby nie postawa interlokutorów, którym jak dotąd nie zwracałeś uwagi, gdy używali nie tylko uszczypliwości, ale wręcz obelg, pewnie ująłbym to co chciałem napisać, trochę inaczej. Jak zapewne się domyślasz oczekuję równego traktowania na tym forum
Ad rem.
Nie podjąłem się dotąd wskazania pochodzenia nazwiska Rosa, nie dlatego, że nie mam na nie pomysłu, lecz dlatego, że za mało otrzymałem informacji o jego zapisach w ciągu wieków oraz wskazania najstarszego, dodam: przed-pruskiego zapisu.
Osobiście skłaniałbym się do szukania etymologii w polskim wyrazie “róża”.
Stąd: Róża-> Rosa.

Twój Wątek o “moliti’ jest ciekawy i godny podjęcia. Dodam od siebie, że podążając Twoim tokiem rozumowania, równie dobre mogłoby być pochodzenie nazwiska od łacińskiego “molat” czyli mielić. Na Śląsku jest sporo nazwisk pochodzących z języka łacińskiego. W każdym razie nie można tego wykluczyć. Jednakże, podtrzymuję swoje zdanie wcześniejsze. Zwróć także uwagę, że oboczności nazwisk w języku polskim, że o wydaniu prusko-niemieckim nie wspomnę są bardzo liczne i różniące się od siebie czasami w sposób skrajny (np. Leszczyński->Lerch)

Artur

Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

Wojciech Korfanty