Odpowiedz do: Geneza nazwisk

Strona główna Fora Towarzyskie Geneza nazwisk Odpowiedz do: Geneza nazwisk

#14278
Artur Paczyna
Użytkownik

re: Jendrysek vel Augustinus

odnoście NIEMIECKICH SKRYBÓW w śląskich księgach metrykalnych. Po czym poznać, że oni byli niemieccy, polscy, czescy, czy śląscy?

po używanym przez nich języku, a raczej na konsekwentnym używaniu przez nich języku. Proszę zwrócić uwagę na zapis w szczególności imion, czy nazw miejscowości. Nie jest rzadkością, że choć językiem urzędowym także w kościele był język niemiecki, zapisywano je również w języku polskim (np. przytaczane tu Woitki, Hanki, czy Sucha Góra, która jeszcze w 1821 roku była pisana przez skrybów: „Suchagura” a nie Trockenberg. W niektórych regionach znakomitym przykładem oporu wobec germanizacji było używanie języka łacińskiego. Pięknym przykładem polskiego pochodzenia pisarza-duchownego jest faroż z Szobiszowic, który całe księgi zapisywał w języku polskim z nielicznymi tylko, obcymi wtrąceniami. Proszę zwrócić także uwagę na używaną przez skrybów literꔳ”, której niemiecki skryba nie używał, bo jej nie znał.

Przy okazji, proszę przekazać pozdrowienia dla L. Paczyny i zaprosić go do GTG i na forum. Chętnie go poznam i umiejscowię w moim drzewie, jeżeli oczywiście jest to mój krewniak.

Artur

Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, by pozostał wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski.

Wojciech Korfanty