Odpowiedz do: Geneza nazwisk

Strona główna Fora Towarzyskie Geneza nazwisk Odpowiedz do: Geneza nazwisk

#14283
Jan Lubos
Użytkownik

re: Jendrysek vel Augustinus

odnoście NIEMIECKICH SKRYBÓW w śląskich księgach metrykalnych. Po czym poznać, że oni byli niemieccy, polscy, czescy, czy śląscy?

(…) Nie jest rzadkością, że choć językiem urzędowym także w kościele był język niemiecki, zapisywano je również w języku polskim (…) Proszę zwrócić także uwagę na używaną przez skrybów literꔳ”, której niemiecki skryba nie używał, bo jej nie znał.

Przez 400 lat – najdłużej w śląskiej historii – językiem urzędowym na Górnym Śląsku był język staroczeski. Śląskie teksty w tym zapisie przez polskich uczonych określane są jako polskie, przez czeskich jako czeskie (niektórzy nieśmiało twierdzą, że MOŻE po prostu były śląskimi) – vide słynny tekst z księgi henrykowskiej, którego współcześni Polacy i Czesi bez pomocy tłumacza nie rozumieją, a Ślązak nie ma problemów ze zrozumieniem :p .
Skryba na ogół nie wiedział, nie interesowało go to, jakiej jest nacji. Pisał tak, jak go nauczono. Na Górnym Śląsku mieliśmy wpływy diecezji wrocławskiej, ołomunieckiej, krakowskiej. Sposoby zapisu niemieckie, polskie i staroczeskie (morawskie). Ignorowanie tych faktów i propagowanie tylko jednej opcji jest fałszowaniem własnej historii – wg mnie grzechem jednym z najcięższych.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 4 years, 6 months temu przez Jan Lubos.