Odpowiedz do: Ruda powiat Świętochłowicki

Strona główna Fora Poszukiwania Ruda powiat Świętochłowicki Odpowiedz do: Ruda powiat Świętochłowicki

#15628
Andrzej
Użytkownik

Ten rejon jest dal mnie nigdy nie zrozumiały.
USC to napewno jest USC Ruda zespół 2517

Ten teren zawsze mi nie leżał, ale zawsze sie człowiek uczy.

Wiadomość z kurii katowickiej i byłaby ona odzwieciedleniem tego, że nie ma tego urodzenia ani w Zaborzu na św. Franciszka, ani Biskupitzach u św. Jana.
A teraz info.
Parafia Ruda Śląska / Św. Józefa:
Opis parafii:

ul. Piastowska 16, 41-700 Ruda Śląska
tel. 0 32/248 13 79, 771 46 15 – 17

Pierwszy kościół św. Józefa wybudowany został w 1870. Był on prywatną własnością hr. Karola Wolfganga von Ballestrem, właściciela kopalni i folwarku. Wobec wielkiego rozwoju Rudy pod koniec XIX wieku, wybudowano w 1904 drugi kościół, również św. Józefa. Poświęcenie tego kościoła odbyło się 2 X 1904, a konsekracji dokonał 21 VI 1905 kardynał Jerzy Kopp. Kościół ten został wybudowany na wzór bazyliki San Lorenzo in Campo Verano w Rzymie. Pod prezbiterium znajduje się obszerna krypta, gdzie spoczywają fundatorzy kościoła oraz członkowie rodziny. Początkowo kościół ten był również prywatną własnością fundatora hr. Franciszka Wolfganga von Ballestrem. W 1910, z okazji złotych godów małżeńskich, hrabiowie przekazali kościół na własność parafii. Teren Rudy należał do Biskupic. Samodzielna parafia powstała dopiero w 1906. Pierwszy kościół z 1870 nosi dzisiaj tytuł św. Piusa X.

Myślę, że o to Ci chodziło, ale Achim podał link juz do tej parafii. Nie otwierałem, i my sie zdublowali. Czyli podobnie Cie informujemy na temat parafii Ruda w 1885 roku.

Andrzej.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 4 years temu przez Andrzej.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 4 years temu przez Andrzej.