Odpowiedz do: Orzesze.Cmentarz ewangielikow z kopalni i huty.

Strona główna Fora Poszukiwania Orzesze.Cmentarz ewangielikow z kopalni i huty. Odpowiedz do: Orzesze.Cmentarz ewangielikow z kopalni i huty.

#16130
Oberschlesier68
Użytkownik

Udało nam się pozyskać informację, że w Orzeszu chowano ewangelików na pewno od 1865 r.? Pani Barbara Sznober, która jest przedstawicielem Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego, na stronie https://www.siliusradicum.pl opublikowała rejestr zgonów ewangelickich. Włożylismy dużą pracę i wypisalismy z tego ogromnego zasobu wszystkie osoby, gdzie wzmianka była o pochówku w Orzeszu. Wyszło na to, że w okresie 1865-1902 w Orzeszu pochowano 256 osób. I tu kolejna zagadka: cmentarz obecnej parafii powstał w 1913r., działka przy ul. Pocztowej gdzie dopiero w 1883 załozono oficjalnie cmentarz górniczo-hutniczy ma 1303m² według moich obliczeń sam cmentarz mógł zajmować maks. 1000m² na takiej powierzchni nie mogło być tyle grobów. I tu pytanie, gdzie mogli jeszcze chować ewangelikow? Nadmienię, że w tamtym czasie(1865-1913) na terenie obecnego cmentarza parafii ewangelickiej było gospodarstwo rolne pewnego rolnika (katolika) 🙂 Może ktoś ma jakiś pomysł ? ? ?
Gdzie mogli byc chowani ci ewangelicy ? W zał.tabliczka z nazwiskiem Anna Sachse,zona jednego z dyrektorów kopalni w orzeszu i mapka z miejscem gdzie kiedys był mały cmentarz górnikow i hutnikow z Orzesza

Attachments:
You must be logged in to view attached files.