Odpowiedz do: Rodzina Kulski z Bierunia; vel Mieszkańcy Bierunia

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Kulski z Bierunia; vel Mieszkańcy Bierunia Odpowiedz do: Rodzina Kulski z Bierunia; vel Mieszkańcy Bierunia

#16515
Historyk85
Użytkownik

Witam;

Najpierw odpowiedź dla Sebastiana;

Sprawdziłem notatki, wynika z nich że Akta Gruntowe nr 39 – o których już pisałem – na pewno dotyczą twoich przodków, figuruje w nich Johann Michalski alias Mijalski i Tekla, a po nich August, ten jako Mialski alias Michalski.

Sprawa nazwiska Mijalski alias Michalski, jest dość skomplikowana, i ma długą tradycję, np. w 1741 roku jest wymieniony Morcin Michalsky, który w kolejnym spisie, z 1745 roku widnieje, jako Martin Mialsky.

Co ciekawe znalazłem również dokument z 15.11.1855 roku, w którym są wymienieni: Walentyn Micalsky – już zmarły, jego żona/wdowa Marianna z domu Szorek oraz wówczas żyjące ich dzieci, a wśród nich, także twój Johann. Chciałem dołączyć skan tego dokumentu, ale jest za duży, stąd jak możesz to podaj mi swój e-mail, a Ci go prześlę.

Sprawę nazwiska Mijalski alias Michalski, może wyjaśnią dokumenty zebrane w Aktach Gruntowych?; ale uważam, że była to długo kwestia dość płynna, i ulegała częstym zmianom, i mogła zostać ostatecznie skodyfikowana na Mijalski, lub wybrana przez twoich przodków, dopiero wraz z ustanowieniem ksiąg USC w 1874 roku.

Teraz kolej na Aleksandra, którego Witam z tego miejsca;

Jeśli chodzi o rodzinę Bobla to na szybko mogę podać, że spisy z 1741 i 1745 roku wymieniają mieszczanina Macieja Bobla.

W Archiwum Państwowym w Katowicach, zespół nr 637 Zbiór akt gruntowych sądów w Mikołowie, jednostka nr 27, znajdują się Akta Gruntowe, które wśród właścicieli wymieniają Antona Bobla.

Więcej wiem na temat Zofii Bobla, która poślubiła Michała Kulskiego, z rodziny która jest głównym przedmiotem mojego zainteresowania.

W weekend sprawdzę jeszcze swoje materiały, może coś znajdę, i na pewno dam znać, w tym także o rodzinie Ciepły, o ile coś będzie.

Pozdrawiam:
Andrzej

PS. Ciesze się, że temat wreszcie ruszył 🙂

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 years, 5 months temu przez Historyk85.