Odpowiedz do: Haplogrupa

Strona główna Fora Genealogia genetyczna Haplogrupa Odpowiedz do: Haplogrupa

#19126
To_Jo
Użytkownik

Parę zdań na temat możliwości określenia haplogrupy mitochondrialnej, która umożliwia prześledzenie żeńskiej linii przodków. W celu jednoznacznego określenia tej haplogrupy trzeba zrobić pełne sekwencjonowanie DNA mitchondrialnego, co jednak „trochę” kosztuje (w FTDNA ok. 200 $). Jeżeli jednak ktoś ma wyniki badań autosomalnych z firmy Ancestry (niezależnie od płci), to na tej podstawie też można określić prawdopodobną haplogrupę mtDNA, bo plik wynikowy z Ancestry zawiera ok. 200 snipsów (SNP) z mitchondrialnego DNA.

Odpowiedni kalkulator jest częścią programu DNA-Kit-Studio, który za darmo jest do ściagnięcia na stronie

DNA KIT STUDIO

Obsługa jest prosta. Wybrać zakładkę MTDNA-Predictor, kliknąć „Browse”, żeby podać ściężkę do pliku DNA, który ma być analizowany i na koniec wystartować przez kliknięcie „Predict”. Po parunastu sekundach pojawi się w okienku poniżej najbardziej prawdopodobna haplogrupa mtDNA.

Kalkulator wybróbowałem na swoim pliku z Ancestry i wynik okazał się prawidłowy. Nie mam testu atDNA z firmy FTDNA, z której pliki wynikowe też mają zawierać snipsy z mtDNA. Kto ma, może spróbować. Wyniki z MyHeritage niestety nie nadają się do określenia haplogrupy mtDNA, bo są pozbawione potrzebnych do tego danych.

______________
pzdr. Stefan