Odpowiedz do: Rodzina Kulski z Bierunia; vel Mieszkańcy Bierunia

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Kulski z Bierunia; vel Mieszkańcy Bierunia Odpowiedz do: Rodzina Kulski z Bierunia; vel Mieszkańcy Bierunia

#20750
Historyk85
Użytkownik

Witam,

Przejrzałem zgromadzone przez siebie materiały, i niestety nie znalazłem nazwiska Kurtak vel Krutak.

Faktycznie w Bieruniu pojawiają się osoby o nazwisku Kurtowitz, np. dwóch Andreas’ów oraz Johann, którzy byli chałupnikami w 1723 r. i zostali wymienieni w katastrze karolińskim. W połowie XVIII w., nazwisko Kurtowitz, również jest notowane w Bieruniu, jednak nie pojawia się już w II połowie XVIII w., tj. nie ma go np. wśród zagrodników, chałupników i komorników bieruńskich, którzy wystąpili przeciwko kamerze książęcej w latach 1774-1778, w związku ze zwiększeniem wymiaru pańszczyzny.

Nie jest jednak pewne, czy XIX wiecznych Kurtaków/Krutaków (z Lędzin?) należy łączyć z bieruńskimi Kurtowitzami z XVIII w., ponieważ na ten moment dzieli ich zbyt duża różnica w czasie.

Radziłbym w pierwszej kolejności odszukać metrykę ślubu S. Fronczyka i M. Krutak, zaczynając od parafii Lędziny, Chełm i Bieruń, chociaż dwie pierwsze miejscowości wydają się na ten moment pewniejsze, ale tutaj niezbędna będzie pomoc Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach. Ponieważ bez oparcia w metrykach, wszelkie rozważania będą miały jedynie czysto teoretyczny charakter.

Pozdrawiam;
Andrzej

PS. Nie wiem, czy zwróciła Pani na to uwagę, ale Stas Froinczyk był stodolnym (dozorcą stodoły) niem. Scheuerwarter, a jednym z rodziców chrzestnych Jana Stanisłąwa w 1820 r. był przedstawiciel szlachty Carl von Greiffenstern oraz Pani Beata Mouillard, żona ekonoma, zarządcy, która pojawia się jako matka chrzestna także w 1823 r. Wart uwagi jest fakt, że Stas w 1823 r. figuruje, jako komornik. Może zatem, byli to ludzie „obcy”, „nietutejsi”, którzy byli najpewniej związani z właścicielem majątku, lub jego zarządcą, i zostali przez niego sprowadzeni do pracy w Lędzinach, ale skąd przybyli, oto jest pytanie. Nie wiem również w jakim stopniu zweryfikowała Pani dostępne metryki z Lędzin, czy są w ogóle inne osoby noszące nazwisko Froinczyk po 1820 r.???

Może w monografii Lędzin będzie coś, co naprowadzi Panią na ślad przodków, z całą pewnością nie należy porzucać tropu z rodziną von Greiffenstern i Mouillard.

Ale jak wyżej, jest to tylko przypuszczenie, pewność da tylko weryfikacja metryk z Lędzin sprzed 1820 r.