Odpowiedz do: Rothkegel Orzesze

Strona główna Fora Poszukiwania Rothkegel Orzesze Odpowiedz do: Rothkegel Orzesze

#25455
Andrzej
Użytkownik

Dobry.

Widza, że sie poszukiwania ślubu Rothkegel-Schaffranietz nie powiodły. Poniżej pora sugestii.

Pytanie zasadnicze – trza ustalić, czy to, co nie trafiło jeszcze do AP, czyli jest jeszcze w USC, jest kompletne, tj. czy nie brakuje ksiąg. Sam miałem sytuację, że urząd zarzekał się, że nie ma aktu, a jak księgi trafiły do AP, to okazało się, że brakuje tego rocznika, ale akt odnalazłem na podstawie starego skorowidza. To jest ważne pytanie, bo można szukać wszędzie, a okaże się, że po prostu brakuje księgi.
Gdzie szukać? Można i na Westfalach. Z pobliskich można sprawdzić w AP w Gliwicach: USC w Knurowie, USC w Wilczej, USC w Pilchowicach.
Można zapytać jeszcze w USC w Kuźni, by sprawdzili (jeśli tego nie zrobili) w księgach z USC w Rudach (ks. małżeństw nadal nie trafiły do AP). Jeśli idzie o ASC w Rudach, to sprawdziłem i nie ma.
Można jeszcze w AP w Pszczynie sprawdzić USC w Wyrach i w Mokrem. USC w Mikołowie odpada – sprawdziłem i nie ma.
W USC w Czerwionce-Leszczynach znajdują się księgi z USC w Czuchowie (zostały odtworzone po wojnie, więc księgi małżeństw mają trafić do AP po 80 latach od zamknięcia, więc najwcześniej za jakieś 10 lat). Mają tam fajny skorowidz, a Pani Kierownik jest bardzo sympatyczna i pomocna, więc nie powinno być problemu z szukaniem.
Albo po prostu poczekać. Indeksacja postępuje, więc za jakiś czas akt ten może “wypłynąć” w Genetece.

No i najważniejsze pytanie – co dokładnie sprawdzali w USC w Orzeszu i USC w Kuźni? Bo Maria mogła wyjść wpierw za Jana Nowaka i jako wdowa – Maria Nowak poślubić Jana Szafrańca. Jeśli USC bazowały na skorowidzu, to ślubu Szafraniec-Rothkegel mogą tak nie znaleźć.
Miałem taki problem, gdy USC kategorycznie odmówili mi wydania aktu, bo szukałem Franciszka syna Szczepana, a oni znaleźli akt Franza syna Stephana, że to dwie różne osoby, mimo, że nazwisko i data dzienna się zgadzała, a Stephan może być i Stefanem i Szczepanem.

W rozmowach z USC (ale też i AP) sugeruję szukać ślubu Marii/Marianny/Maryny Rothkegel z kimkolwiek oraz Jana/Johanna/Johannesa Szafrańca/Schaffranietz z jakąkolwiek Marią/Marianną/Maryną.

Ten ślub, co ostatnio podesłałem z Dębieńska – Jan Szafraniec i Franciszka Schneck, to chodzi o tego Jana, późniejszego męża Marii Rothkegel?

No i jeszcze: jakiego wyznania była Maria?

Tyle ode mnie. Może ktoś coś jeszcze doda.
Powodzenia w szukaniu.
Artur

Ps. Nie mom pomysłu gdzie by ten ślub mógł być. Do mie to jest złe obliczenie okresu poszukiwania ślubu. Jak Jan urodził się w 1841 r. To przwie 40 na karku mioł i by sie mioł ożenić z Marianną Rothkogel. Pytanie Atrur juz zadoł, czy Marianna była wdową, to wtedy ślub niybydzie Schafranietz – Rothkogel, bo pisali przy kobiecie nazwsiko po wdowcu a nie panieńskie. Ale jo wracom do Jana, co łon robił do tego czasu, że tak późno sie żynił? Bywają wyjątki iż sie żyni w późnym wieku. Ale to mie własnie ciekawi.

Andrzej.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 11 months, 1 week temu przez Andrzej.