Odpowiedz do: Służba wojskowa

Strona główna Fora Historia Służba wojskowa Odpowiedz do: Służba wojskowa

#26304
Marzena A.M.
Użytkownik

Zagłębie to część historyczna Małopolski a obecnie podlega pod Śląsk

Przez krótki czas Zagłębie było pod zaborem Niemieckim , później był zabór Rosyjski .

Prawda panowie szli tam gdzie był akurat przydział , czyli gdzie im wyznaczyli jednostkę , służba trwała 2 lata w wojsku później wracali do domu , wyjątek był jak do niewoli trafiali to dłużej ich w domu nie było .

WKU Częstochowa to zgłaszali się panowie urodzeni np w 1892 , 1883 itp a były to tereny dawnego Księstwa Siewierskiego a w szczególności dawnych parafii a mowa tu o parafii Siewierz oraz Koziegłowy Koziegłówki czyli panów w wieku między 188 a 22 rokiem życia co dostali wezwanie i stawili się do do jednostki aby dostać przydział . Wiem że to prawda bo dzwoniłam do WKU w Częstochowie z zapytaniem czy mają teczki poborowych z tych terenów i potwierdzili ze wku tam było w tych latach a akta dali do archiwum wojskowego do Warszawy . Później WKU dla dawnych parafii np Siewierz było w Zawierciu i to też potwierdziłam , tam np panowie co się zgłosili szli do wojska też na 2 lata i jednostka nazywała się Służba Ochrony Granicy lub Służba Ochrony Pogranicza i stacjonowali nad morzem koło granicy z Niemcami i byli to panowie urodzeni np w 1930 roku .

Wojsko Polskie też było tzw legiony Polskie na śląsku i w zagłębiu takim przykładem była stacjonująca jednostka w Wojkowicach Komornych zwana 11p.p. czyli nieoficjalnie 4 Batalion Ciężkich Karabinów Maszynowych tzw Grupa Bobrowniki . Tam szli ochotnicy w młodym wieku czasem przed poborem do normalnego wojska zaborczego .

Marzenia 🙂