Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#26689
Historyk85
Użytkownik

Witam,

Specjalnie nie drążyłem tematu, ponieważ moi bezpośredni przodkowie zamieszkiwali przy bieruńskim rynku, i nie musiałem tutaj w zasadzie nic precyzować.

Wnioskując na podstawie starych pocztówek dzisiejsza ul. Krakowska to bez wątpienia dawna Krakauerstrasse, zaś dzisiejsza Oświęcimska to najpewniej Nicolaistrasse.

Co do pozostałych ulic trudno jest mi coś dokładniejszego powiedzieć. Mam wśród swoich materiałów sporo skanów z AP Pszczyna, a wśród nich plan rynku opracowany pod koniec XIX w. w związku z planowanym umieszczeniem przy nim jakiegoś biura celnego, i w wolnej chwili postaram się sprawdzić, czy przypadkiem na wspomnianym planie nie ma wymienionych niemieckich, dawnych nazw ulic odchodzących od rynku.

Pełny obraz dałaby nam mapa katastralna ale tej nie widziałem, i nie wiem nawet czy jest w AP w Pszczynie, czy nadal w Starostwie Powiatowych?

Kończąc pozwolę sobie zapytać o przedmiot poszukiwań, nazwisko, rodzina, czy szerzej sama historia Bierunia/Starego Bierunia? Może będę mógł jakoś pomóc.

Pozdrawiam,
Andrzej

PS. Sam spis mieszkańców podaje również liczbę osób zamieszkałych pod danym numerem, z podziałem na mężczyzn i kobiety, ale bez ich personaliów, jest tylko podane imię i nazwisko właściciela/najemcy.

Tytułem obiecanego uzupełnienia, wspomniany wyżej plan nie podaje nazw ulic.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 year, 1 month temu przez Historyk85.