Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#26721
Historyk85
Użytkownik

Marcinie,

Przejrzałem zgromadzone materiały, plon nie jest może zbyt imponujący, ale może Cię zainteresuje. Załącznik podzieliłem na trzy części z powodu rozmiaru, są to w zasadzie odręczne podpisy, z podaną sygnaturą i datą złożenia.

Zestawienie mieszkańców Bierunia z 1742 r. wymienia dwie osoby noszące interesujące Cię nazwiska, mianowicie są to:
– Casper Mika, zagrodnik
– Błazey Strzezyk, chałupnik

Akta procesowe zagrodników i chałupników bieruńskich z Urzędem Dominialnym (Kamerą Książęcą) z lat 1774 – 1778 wymieniają zagrodnika Klimka Mikę (Mika), który był zobowiązany do 6 dni pańszczyzny. (AKPszcz. X, syg. 2613, k. 221).

Co się zaś tyczy innych informacji, to w „Opisaniu kościoła bieruńskiego z 1791 r.” widnieje Helena Noraska, która zamiast dziesięciny dawała proboszczowi 1 wiertel żyta i 1 wiertel owsa oraz 2 czeskie i 6 denarów. (J. Kudera, „Historia kościoła parafialnego w Bieruniu”, Bieruń 1996, s. 206).

Natomiast jeśli idzie o informacje ze spisu mieszkańców z grudnia 1910 r., to mogę doprecyzować, że rodzina Dittrich to trzech mężczyzn i dwie kobiety, z kolei Sophie Loch – 2 kobiety, zaś Franz Loch – 1 mężczyzna i 1 kobieta.

Nie jest tego zbyt wiele, najciekawsze będą chyba podpisy, ale dominuje tutaj materiał XIX wieczny, dla którego i tak są akta metrykalne, a i same materiały nie mają charakteru ściśle genealogicznego, nie są to w końcu chociażby akta gruntowe.

Pozdrawiam,
Andrzej

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 years, 8 months temu przez Historyk85.
Attachments:
You must be logged in to view attached files.