Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#26769
Jaszczomb
Użytkownik

Panie Andrzeju
Faktycznie, spektakularne odkrycie.
Marcin Noras, na którym jak na razie utknąłem, urodził się w 1805 roku w Jaroszowicach jako syn Johanna/Jana, młynarza. W spisie mieszkańców Jaroszowic dostępnej na stronie Silius Radicum (https://siliusradicum.pl/zasoby/wykazy-mieszkancow/jaroszowice-ob-tychy/) w 1764 roku podany jest Walek Noras, młynarz – nie wiem na ile wiarygodny jest ten spis. Niemniej imię Walek sugerowałoby jego lokalne pochodzenie – imiona Walek/Walenty są bardzo popularne w parafii Bieruń, ze względu na kościół św. Walentego.
Z którego roku pochodzi załączony przez ciebie skan? I czy mógłbym prosić Cię o transkrypcję tego urywka? Moja zdolność czytania pisma dawnego nadal niestety kuleje.
W zaskakujący sposób te informacje potwierdzają pewną rodzinną „legendę”, opowiedzianą przez dziadka – o tym, że Norasy zostali sprowadzeni do Bierunia jako młynarze. Taki obrót wydarzeń mógłby sugerować, że istniejące gałęzie nazwiska Noras nie są ze sobą spokrewnione, a stanowią tylko zbieżność nazwisk (jak np. mnogość Kowalskich czy Nowaków).