Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#26795
Historyk85
Użytkownik

Marcinie,

Zmiany nazwisk były bardzo częste na tym obszarze, i w tym czasie, i najpewniej w przypadku Marcina Noras wcześniej Stoptha, nie miały nic wspólnego z adopcją, czy też zmianą wyznania.

Zmiana nazwiska mogła się wiązać z przejęciem gospodarstwa Y przez nową osobę o nazwisku X, i w ten sposób X zaczął występować jako X vel/lub Y, a później tylko jako Y; albo mąż przejął nazwisko zony, lub też po prostu z niewiadomych przyczyn dana osoba zaczynała używać nowego nazwiska.

W przypadku przeszłości nie należy stosować prezentyzmu, czyli przenoszenia obecnych realiów na te dawno minione, ponieważ nie tylko zniekształca to obraz, ale też może prowadzić do błędnych wniosków i marnowania czasu na bezowocne poszukiwania, gdy ktoś się „uprze”, że Y zawsze był Y i koniec.

Zresztą jak przeglądasz księgi metrykalne na pewno zwróciłeś uwagę, że osoby często występują z podwójnymi wersjami nazwiska, dlatego uważam, że trop odnośnie Stopthy jest tak ważny, ponieważ może być on kluczem do ustalenia skąd przybyli Norasowie do Jaroszowic i Urbanowic, a później dalej do Bierunia.

Niemniej nadal nie wiemy, co łączyło Marcina, Walentego i Jana, ale z dostępnych dat wynika, że jako pierwszy pojawia się właśnie Marcin z Urbanowic (1754/1755), później Jan z Urbanowic (1759/1764) i Walenty z Jaroszowic (1764/1779).

Tutaj jeszcze jeden link, odnośnie Jana z Urbanowic;

https://www.szukajwarchiwach.pl/17/53/12/281/8284?q=Noras+XARCHro:17&wynik=5&rpp=15&page=1#tabJednostka

Odpowiedzi dadzą tylko dalsze poszukiwania, ale Masz tutaj już konkretne punkty zaczepienia, więc życzę Ci owocnych badań, i oczywiście służę dalszą pomocą gdybyś miał jakieś pytania lub wątpliwości.

Pozdrawiam,
Andrzej

PS. Do AP w Pszczynie napisz maila z pytaniem, ponieważ w związku z pandemią Archiwa są teraz nie dostępne dla osób z zewnątrz.