Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#26880
Jaszczomb
Użytkownik

Pani Milo

Rodzina Długoń w dwóch miejscach „przecina się” z rodziną Kulas.
Pierwszym z nich jest wspomniana już Gertruda Długoń, córka Pawła i Józefiny, która wyszła za Franciszka Kulas, stolarza. Oni mieli co najmniej jedno dziecko, syna Waldemara, ur. 1911. On z kolei ma co najmniej dwoje synów, Karola i Edwarda, oboje urodzeni w czasie II wojny światowej. Wszyscy oni są pochowani na cmentarzu w Bieruniu Starym.
Drugim miejscem przecięcia jest inne dziecko Pawła i Józefiny Długoń, Henryk Długoń, urodzony 1912. Jego córka (niestety nie znalazłem imienia) wyszła za mąż za Waltera Kulas – nie wiem, czy był spokrewniony z Franciszkiem, ale wydaje się to prawdopodobne. Walter Kulas miał co najmniej jedną córkę, Klaudię, która jednak zmarła w dzieciństwie.
Jeśli chodzi o samych Pawła i Józefinę Długoń, oni byli faktycznie imigrantami do Bierunia – nie figurują w tutejszych księgach urodzeń. Przypuszczalnie przybyli tutaj z ówczesnej Galicji, tj. Małopolski, ale nie mam jeszcze precyzyjnych informacji. W spisie z 1910 figuruje Paul Długou – zapewne chodzi o Pawła Długonia, który wówczas był już tutaj szefem cechu szewskiego. Błąd w nazwisku może być błędem urzędnika prowadzącego spis, lub równie dobrze błędem odczytu.
Dla porządku dodam, że rodziny Kulas i Długoń leżą w moich zainteresowaniach, ponieważ moja pra-pra babka, Emma, również była córką Józefiny i Pawła Długoń, a wszystkie te rodziny tworzyły pewnego rodzaju blisko współpracujący, zażyły klan. Poza Długoniami i Kulasami należała też do niego rodzina Tomala/Tomalla/Thomalla, oraz Noras – właśnie poprzez Emmę Długoń, małżonkę Karola Noras, bieruńskiego kupca bławatnego.
Wybieram się niedługo na spotkanie z innym potomkiem Długoniów, więc być może dowiem się czegoś więcej na temat pochodzenia Kulasów i Długoniów.
Odpowiadając w końcu bezpośrednio na zadane przez Ciebie pytanie – sądząc po dostępnych datach jest bardzo prawdopodobne, że akt ślubu Gertrudy i Franciszka Kulas będzie w Bieruniu.