Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#27130
Historyk85
Użytkownik

Marcinie,

Najpierw jeszcze w odniesieniu do Bartla Noras; ciekawe, że pełnił funkcję wójta w Jaroszowicach, ale nie jest wymieniony wśród zagrodników i chałupników? Może także był młynarzem?

W przypadku Marcina Noras vel/alias Stoptha, słowo: „fruher” odczytuje, jako dawniej, wcześniej, tym samym Stoptha nie byłoby przezwiskiem, tylko jego pierwotnym nazwiskiem. Inne osoby wymienione w dokumencie razem z Marcinem, również mają inne nazwiska, i tam pisarz używa czasem określenia oder (lub), więc można przyjąć, że rozróżniał tutaj kwestie współczesne (oder) od dawnych (fruher).

Samo nazwisko, ma chyba czeski źródłosłów; nawiasem mówiąc książęta pszczyńscy ściągali do pracy ludzi z terenów rdzennie niemieckich oraz z Czech, może zatem mamy tutaj do czynienia z potomkiem takich osadników?

Wiele wyjaśniłoby tutaj poznanie dokładnej genealogii Norasów w okresie od 1757/1763 do 1820 r., uzupełnionej o wskazane wcześniej akta gruntowe, no i oczywiście przeprowadzenie dalszych poszukiwań w Archiwum Państwowym w Pszczynie (które: „z przyczyn organizacyjnych, jest zamknięte do odwołania”).

Na razie mogę Ci jeszcze tylko załączyć ów fragment z katastru karolińskiego z w/w Bartlem do Twoich zbiorów, ale oczywiście jeśli coś mi wpadnie, albo będę miał jakieś nowe ustalenia to dam znać.

Swoją drogą to chyba powinniśmy zmień tytuł wątku na parafia Bieruń, ponieważ nie jest to już tylko tytułowy spis mieszkańców Bierunia z grudnia 1910 r. 😉 Niemniej cieszę się, że temat ruszył.

Pozdrawiam,
Andrzej

Attachments:
You must be logged in to view attached files.