Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#27203
Historyk85
Użytkownik

Olu, Grażyno;

Cofając genealogię Losków wstecz, skupię się teraz na przodkach Marianny Loski żony Wojciecha (Adalberta).

Wojciech (Adalbert) Loska (Laska) poślubił 06.02.1792 r. w Bieruniu Mariannę Dziubany, córkę Wojciecha (Adalberta), która urodziła się 12.09.1769 w Bieruniu; zmarła zaś 20.09.1847 w Wygorzele.

Rodzicami Marianny, byli – wspomniany wyżej – Wojciech (Adalbert) Dziubany, ur. ok. 1724 r., zm. 01.05.1804 w Bieruniu oraz Marianna Kocurowska, ur. ok. 1738 r., zm. 11.07.1801 w Bieruniu.

Tutaj kończą się zachowane księgi metrykalne z Bierunia, ale dzięki aktom gruntowym, do których dotarłem, udało mi się ustalić – na razie – jeszcze jedno pokolenie, a mowa tutaj o rodzicach Marianny Kocurowskiej, którymi byli Maciej Józef Kocurowski i Zofia.

Maciej Józef Kocurowski był zamożnym mieszczaninem, jego dom znajdował się przy bieruńskim rynku, zaś on sam był aktywny na niwie publicznej sprawując urząd wójta i burmistrza, dzięki czemu jest dobrze poświadczony w zachowanych w AP w Pszczynie źródłach. Natomiast dzięki aktom gruntowym znajdującym się w zbiorach AP w Katowicach, można poznać stan jego majątku. Postać ta zwróciła moją szczególną uwagę, i mam nadzieję w większym stopniu zrekonstruować jej życiorys, ale będzie to zadanie żmudne i czasochłonne.

Wracając do rodziny Dziubany, to nie jest ona notowana wśród mieszczan bieruńskich w spisie z 1742 r., najwcześniejsza data potwierdzająca obecność Wojciecha Dziubanego w Bieruniu pochodzi na ten moment z 18.05.1762 r., ale miał on wysoki status ponieważ był mieszczaninem (civis), i według mnie sprowadził się do Bierunia niewiele wcześniej – jego późniejsza żona Marianna w sierpniu 1760 r. była bowiem jeszcze panną (notabene w posagu wniosła mu co najmniej 10 Twardych Talarów).

Rodzi się zatem pytanie skąd „przywędrował” do Bierunia ów Wojciech Dziubany? Fakt że jego żona pochodziła z wpływowej i zamożnej rodziny, oraz jego wysoki już na starcie status mieszczanina wskazują, że musiał dysponować zapleczem społecznym i materialnym.

Moja robocza na ten moment hipoteza zakłada, że był on związany rodzinnie z wolnymi sołtysami z Barańca (Baraniec) leżącego pomiędzy Bieruniem Starym a Ścierniem, w oparciu o odnaleziony prze zemnie w AP w Pszczynie dokument z 1731 r., który notuje tam rodzinę Dziubany – a dokładniej wymieniania „dawnego” i „obecnego” wolnego sołtysa z tej rodziny (zwrócę tutaj uwagę, że Wojciech urodził się ok. 1724 r.).

Ale jak już wspomniałem, cofanie genealogii wstecz będzie w tym miejscu wymagało żmudnych badań i wielogodzinnych poszukiwań głównie w Pszczynie, ale moim zdaniem gra jest warta świeczki, ponieważ to tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa, a efekty mogą zaskoczyć. Zresztą jest to moja ogólna uwaga, aby nie skupiać się tylko na aktach metrykalnych, które i tak w pewnym momencie się kończą, albo nie dają jednoznacznej odpowiedzi czy osoby identyfikowane jako nasi przodkowie są nimi w rzeczywistości.

Pozdrawiam,
Andrzej

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 6 months temu przez Historyk85.