Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#27257
Historyk85
Użytkownik

Nie wiem co się dzieje, ale od dłuższego czasu nie mogę zamieszczać postów do tego wątku albo są one niewidoczne?

Mam nadzieję, że tym razem temat „odżyje”.

Co się zaś tyczy prośby Marcina, to historia Barańca, jak i innych przysiółków/osad w okolicy Bierunia – czy szerzej ziemi pszczyńskiej – nadal czeka na opracowanie, i w żaden sposób nie jestem w stanie jej nawet przybliżyć. Piszę przysiółków/osad, ponieważ nic nie wskazuje na to aby Baraniec kiedykolwiek był samodzielną wsią.

Ni mniej ni więcej jest to kolejna biała plama, która czeka na swojego odkrywcę. Może sprawiam takie wrażenie, ale nie wiem wszystkiego, to co zdołałem zaś ustalić jest wynikiem kilkuletnich poszukiwań, oczywiście gdybym opracował wszystko co zebrałem, albo jeszcze lepiej, to co chociażby widziałem, to obraz przeszłości Bierunia i okolic byłby z pewnością pełniejszy, ale zadanie to znacząco wykracza poza możliwości jednej osoby, nakład czasu; czytelnia w Archiwum w Pszczynie otwarta „tylko” trzy dni w tygodniu, od 9:00 do 14:00 (gdy była otwarta, i nie było pandemii), konieczność brania urlopu w pracy, itd….

Opracowanie materiałów, to kolejne wyzwanie, znów czas, kierowanie się w pierwszej kolejności własnymi zainteresowaniami, a niekoniecznie ogółu, w związku z opisanymi ograniczeniami…

A poszukiwania wcale nie gwarantują sukcesu, czasem przeglądałem kilka, kilkanaście jednostek i nic, a znów innym razem w jednostce archiwalnej, w której po tytule nie spodziewałbym się takiej zawartości, bum… sukces.

Pozdrawiam,
Andrzej