Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#27292
Historyk85
Użytkownik

Marcinie,

W przypadku rodziny Krupa (Kruppa) kluczowe będą akta gruntowe, które znajdują się w Archiwum Państwowym w Katowicach, dla dwóch numerów hipotecznych w Bieruniu, mianowicie:

Nr hipoteczny 7 (1815 – 1894) + plany /1793/; właściciele, kolejno: Mateusz, Józef, Jan Krupa; APKat., Zbiór akt gruntowych sądów w Mikołowie, zespół 637, syg. 25.

Nr hipoteczny 46 (1778 – 1888) + plany; właściciele, kolejno: Marcin, Mateusz, Franz Krupa; APKat., Zbiór akt gruntowych sądów w Mikołowie, zespół 637, syg. 41.

Ponadto w Oddziale w Pszczynie:

Das Testament des Ackerbürgers Mathaeus Kruppa zu Altberun (1888,1901); 17/379/0 Sąd Obwodowy w Pszczynie; Jednostka: 374.

Nr hipoteczny 7 leżał/leży przy bieruńskim rynku; ale niewykluczone, że posesja pod numerem hipotecznym 46 również należała do tej samej rodziny, i to od niej zaczynali, a dopiero później pojawili się przy rynku. Spis mieszkańców Bierunia z 1742 r. nie wymienia Krupów wśród mieszczan, tylko wśród zagrodników (Sebastian Krupa); zaś numer 7 przy rynku należał wtedy do rodziny Blasczyk.

Józef Krupa był zaś burmistrzem w latach 1838 – 1841.

O rodzinie Wilk, mam najmniej informacji dla Ciebie, jak wyżej będą to akta gruntowe z Bierunia.

Nr hipoteczny 93 (1772 – 1895); właściciele, kolejno: Jan Wilk, Marianna i Jan Oszek, Franz i Hanka Hudzikowski.

Zaznaczam jednak, że w tym miejscu biorę tylko pod uwagę te akta gruntowe, które znajdują się w AP w Katowicach, z czego „przejrzałem” mniej więcej połowę dla Bierunia, tj. 25 sygnatur, zaczynających się dokumentem z XVIII wieku lub z samego początku XIX wieku + plus dwie późniejsze które wchodziły w bezpośredni zakres moich zainteresowań.

Kartoteka Zbioru akt gruntowych sądów w Mikołowie dostępna na miejscu w pracowni naukowej AP w Katowicach niestety nie zawiera danych właścicieli, tych wypisałem sobie sam, na swój użytek; na fiszkach jest tylko miejscowość, numer hipoteczny i zakres chronologiczny.

Na koniec raz jeszcze podkreślę, że akta gruntowe to niedoceniane/pomijane źródło, a można tam znaleźć wiele bezcennych informacji, głównie na tematy własnościowe i majątkowe, ale jest tam również wiele bezcennych informacji o charakterze stricte genealogicznym.

Pozdrawiam,
Andrzej

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 months, 3 weeks temu przez Historyk85.