Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#27326
Jaszczomb
Użytkownik

Najstarszym przodkiem z rodziny Łosoń, którego znalazłem, jest Walenty/Valentin Loson, wolny sołtys barańca, urodzony w 1807 roku. Jego żoną była Marianna Szorek, ur. 1813, a ślub zawarli w 1832 roku. Mieli co najmniej troje synów, którzy dożyli dorosłości: Mateusza, ALberta i Walentego. Mateusz, ur. 1842, ożenił się z Agnes Adamus. Albert, ur. 1840 ożenił się z Marianną Deda. Walenty, ur. 1834, ożenił się z Zofią z domu Krzemień, wdowie po nieznanym jeszcze z imienia mężczyźnie. Ów Walenty młodszy, mój bezpośredni przodek, był ojcem Grzegorza Losson (ur. 1868), męża wspomnianej już Marii Krupa, urodzonej w 1876 córki Johana Krupa.
Rodzina Łosoń mieszkała na Barańcu jeszcze do początku XX wieku. Stamtąd przynajmniej część rodziny przeniosła się na dzisiejszą ul. Słowackiego w Bieruniu.
Co się tyczy samego Barańca – twoje podejrzenie jest słuszne, z ksiąg parafialnych wynika, że niejako podlegał on pod Bijasowice. Spotkałem się z zapisami „Baranietz-Biassowitz”.