Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#27393
Historyk85
Użytkownik

Aleksandrze,

Rodzina Bobla bez wątpienia jest mocno związana z Bieruniem, jej przedstawiciele są wśród mieszczan wymienionych w Katastrze Karolińskim z 1723 r.: Mathes Bobla nr 11 oraz Albrecht Bobla nr 25. Kolejny spis z 1741 r. wymienia Macieja Boblę – niewykluczone, że jest on tożsamy z tym z 1723 r.; a wykaz uiszczających dziesięcinę względem proboszcza bieruńskiego z 1791 r. wymienia Jana.

Spis mieszkańców z grudnia 1910 r. daje zaś obraz jak liczna była to rodzina w późniejszym czasie:

Anna Bobla, Krakauerstr. 34 (3 mężczyźni i 4 kobiety)
Paul Bobla, Nicolaistr. 56 (2 mężczyźni i 3 kobiety)
NN. Bobla, Langestr. 90 (2 mężczyźni i 3 kobiety)
Katharina Bobla, Mathias Str. 126 (1 mężczyzna i 4 kobiety)
NN. Bobla, Gertenstr. 170 (1 kobieta)
Josef Bobla, Kopietzstr. 213 (5 mężczyzn i 1 kobieta)
NN. Bobla, Krakauerstr. 261 (6 kobiet)

Tym samym w Bieruniu pod koniec 1910 roku żyło w sumie 13 mężczyzn i 22 kobiety noszących nazwisko Bobla.

Z materiałów innych niż akta USC mogę Ci na ten moment wskazać jedynie akta gruntowe dla nieruchomości znajdującej się przy bieruńskim rynku pod numerem hipotecznym 11B, akta te obejmują lata 1797 – 1882 i pierwszym odnotowanym w nich właścicielem był Anton Bobla (APKat. Zbiór akt gruntowych sądów w Mikołowie, zespół 637, syg. 27).

Najwyraźniej rodzina Bobla – a przynajmniej potomkowie Macieja – byli właścicielami tej posesji przez cały XVIII wiek.

Jak wspomniałem we wcześniejszym poście w AP Katowice nie ma jednak wszystkich akt gruntowych z Bierunia, a jedynie ich część, a przejrzałem jedynie połowę z tych, które są dostępne.

Natomiast jeśli idzie o dalsze kierunki poszukiwań, to mogę wskazać tylko Archiwum Książąt Pszczyńskich: księgi sądowe, księgi ziemskie, księgi kontraktów, urbarze itd., ale są to materiały XVI – XVIII wieczne, dlatego przed przystąpieniem do kwerend w tych zbiorach, należy maksymalnie cofnąć genealogię w przeszłość – co w przypadku Bierunia oznacza I poł. XVIII w.

Wszystko zależy też od szczęścia, jedne rodziny pozostawiły po sobie więcej śladów, testamenty, umowy itp., a inne mniej, i po prostu nic nie można z tym zrobić.

Pozdrawiam,
Andrzej