Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#27633
Jaszczomb
Użytkownik

Grażyno, dziękuję za odpowiedź.
Rzeczywiście, rozważałem możliwość, że zachodzą jakieś pomyłki personalne. Ta hipoteza ma jednak też swoje słabości – jeśli Katarzyna Bula/Stachoń urodziłaby się faktycznie ok. 1819, jak wskazuje akt ślubu z 1836, to w momencie narodzin Jakuba Noras, dziadka mojego pradziadka, tzn. w 1864 roku, miałaby ona 45 lat – co na owe czasy wydaje mi się bardzo późnym wiekiem na urodzenie dziecka, choć nie jest absolutnie decydujące.
Znalazłem też alternatywną kandydatkę: Katarzynę Bula urodzoną w 1835. Ta linia rozumowania upada jednak wobec zapisu z 1850.
Zauważyłem też, że zapisy dot. urodzeń dzieci Stanisława Noras z Katarzyną Bula i z Katarzyną Stachoń następują równolegle. Np Katarzyna Stachoń rodzi 18 sierpnia 1854 Walentego Noras, a już 27 sierpnia 1855 Katarzyna Bula rodzin Michała Noras. Jeśli obie Katarzyny są tożsame, to znowu wydaje mi się to nieco naginaniem praw biologii.
Dodatkowo, zauważyłem pewną zależność dotyczącą samego Stanisława Noras: we wpisach z Katarzyną Stachoń opisany jest jako Hausler, natomiast z Katarzyną Bula jest Gartner lub Scholze
Zdecydowanie mamy tutaj do czynienia z jakąś zawiłością
Pozdrawiam, Marcin Noras