Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#27640
Historyk85
Użytkownik

Moniko;

Przejrzałem zgromadzone materiały i wyciągnąłem dla Ciebie własnoręczne podpisy Józefa Misterek, które pozostawił w aktach dotyczących magistratu Bierunia. W zasadzie jest to tylko ciekawostka, ale zdobycie podpisów przodków – o ile potrafili pisać – sprzed 1874 r. i utworzenia akt USC, jest pewnym wyzwaniem o ile wspomniany Józef to Twój przodek.

Ale do rzeczy, jeśli chodzi o rodzinę Misterek to powinnaś sięgnąć po akta gruntowe dla numeru hipotecznego 49 w Bieruniu. Akta te znajdują się w AP w Katowicach, w Zbiorze akt gruntowych sądów w Mikołowie, zespół 637, syg. 43. Zawierają one dokumenty z lat 1810 – 1870, właściciele to: Paweł Gdula, Joseph Misterek, Louis Peikert.

Nie wiem czy ustaliłaś już może jakiś związek nazwisk Gdula i Peikert z rodziną Misterek?

Ponadto w AP w Pszczynie jest jeszcze następujący testament:
Die Deposition des von dem Tischlermeister Joseph Misterek aus Gollawietz errichteten Testaments [1861].
https://www.szukajwarchiwach.pl/17/40/0/2.9/1262?q=misterek+XARCHro:17&wynik=2&rpp=15&page=1#tabJednostka

We wcześniejszych „spisach” z XVIII w. z Bierunia nie spotkałem nazwiska Misterek. W wolnej chwili postaram się zamieścić w wątku wykaz mieszkańców Urbanowic z lat 80 XVIII w. i wykaz zagrodników, chałupników i komorników bieruńskich z tego samego okresu.

Alicjo;

Musisz skontaktować się z Urzędem Stanu Cywilnego w Bieruniu, który przechowuje akta od 1874 r., poproś o akt urodzenia dziadka Franciszka, zdobądź akta zgonów jego rodziców itd. Na ten moment nie jesteśmy Ci w stanie pomóc ponieważ musisz się najpierw cofnąć w przeszłość ze swoją genealogią. Na stronie Towarzystwa są materiały sprzed 1874 r., a akta USC z Bierunia nie są dostępne on-line i raczej długo się to nie zmieni.

Marcinie;

Cieszę się, że Twoje poszukiwania się rozwijają, ale muszę zapytać kim w taki razie był / jest dla Ciebie wymieniony wcześniej Marcin ur. ok. 1805 w Jaroszowicach, syn młynarza Jana?

Nazwisko Noras występuje nie tylko w parafii bieruńskiej, można jest spotkać również w Lędzinach i Bojszowach, i to całkiem licznie, więc dla pewności warto byłoby sprawdzić czy przypadkiem jakieś metryki dotyczące Twoich przodków nie zostały zarejestrowane w innych okolicznych parafiach.

Najlepsza metoda na rozwianie wątpliwości, to żmudne wypisywanie wszystkich Norasów: chrzty, śluby i zgony, w celu rekonstrukcji ich genealogii. Osobiście stosowałem tą metodę w swoich poszukiwaniach na Opolszczyźnie, gdy ksiądz prowadził księgi niechlujnie, a Karolów współcześnie żyło kilku, więc by mieć pewność trzeba było robić całość…, niemniej na koniec wszystko do siebie pasowało.

Pozdrawiam;
Andrzej

Attachments:
You must be logged in to view attached files.