Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#28114
Jaszczomb
Użytkownik

Odwiedziłem Bibliotekę Śląską, żeby zapoznać się z wspominaną monografią Urbanowic Ludwika Musioła. Jest ona dostępna cyfrowo, po założeniu konta w systemie BS. Niestety, monografia nie przyniosła żadnych nowych informacji. Była jednak na tyle dobrym materiałem, że wypożyczyłem monografię Bierunia pióra Musioła.
Niespodziewanie, pełen sukces: Musioł pisze, że w 1679 roku umiera Gaweł Noras, wójt na Kopcu, którego synowie zostają wolnymi młynarzami w okolicy. Pasuje to idealnie do ustalonej jak na razie wersji wydarzeń. Niestety, Musioł nie podaje źródła tych informacji, co trochę utrudnia ewentualne kontynuowanie śledztwa. Szczególnie, że w powojennych pracach ma przykry zwyczaj całkowitego spolszczania imion… Gaweł równie dobrze mógł być Havelem. Tak czy owak, wydaje się, że mogę z dużą dozą pewności cofnąć genealogię do 1679 roku, tym samym ustalając listę najdawniejszych przodków na Gaweł Noras z Kopca-> Bartek Noras z Jaroszowic -> Walenty Noras z Jaroszowic. Niejakim problemem było dla mnie, dlaczego Bartek określony byłby “aus Pohlen” w dokumencie jego syna – dopóki nie zorientowałem się, że “Pohlen” może w tamtym czasie oznaczać również Imielin i Chełm Śląski. Zaczynam się też zastanawiać nad ewentualnym prześledzeniem historii młynarzy Norasów z Ławek… ale potrzebuję kilka dni odpoczynku.
Jeśli ktoś jest zainteresowany, zrobiłem kilka fotografii spisów mieszkańców Urbanowic, które podaje Musioł w monografii, którymi chętnie się podzielę. Mogę także wrzucić zdjęcia spisów mieszczan Bierunia z różnych lat, podawane w monografii Musioła oraz w monografii z 2007 roku.