Odpowiedz do: Z ziemi…… na Śląsk….

Strona główna Fora Historia Z ziemi…… na Śląsk…. Odpowiedz do: Z ziemi…… na Śląsk….

#28165
zygmunt
Użytkownik

Na początek, jako że jestem tu nowy, wypada się przedstawić. Nazywam się Zygmunt Ryś.
Moi przodkowie w dużej części w XX i XIX w mieszkali w ziemi pszczyńskiej.

Znalazłem do tej pory 2 przykłady rodzin, dla których można domniemywać pochodzenie spoza Śląska.

1. Najstarszym znalezionym przeze mnie przodkom z Kobióra o nazwisku Ryś (urodzonym pod koniec XVIII w), zrobiono w zapisie zgonu dopisek v. Mazur.
Widzę 2 możliwości: pochodzenie lub przezwisko.

2. Wśród moich przodków żyjących pod koniec XVIII w i w I połowie XIX w w Żwakowie pojawia się nazwisko Belok, zapisywane również Bellok. Teoretycznie mogłoby być to zniekształcone Bielok, ale w parafiach w Tychach i Pszczynie konsekwentny jest zapis jak wyżej.
Skoro tak, to należy podejrzewać, że jest to francuskie nazwisko Belloc.

W obu przypadkach nie zdołałem do tej pory sięgnąć w XVIII w., by zbadać sprawę głębiej. Moja przygoda z rodzinną genealogią zaczęła się stosunkowo niedawno i, jak do tej pory, opiera się o dokumenty znalezione w internecie (w części dotyczącej ziemi pszczyńskiej były to dokumenty tej strony 🙂 .
Nie zdążyłem jeszcze wykorzystać archiwum archidiecezjalnego (poza tym jest to obecnie b. utrudnione) ani żadnych innych materiałów.
Gdyby ktoś z Państwa miał jakieś odpisy starszych ksiąg metrykalnych z Wisły Małej, Pszczyny, Tychów czy Mikołowa i mógłby nieco udostępnić, byłbym bardzo zobowiązany.

Pozdrawiam,

Zygmunt