Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#28193
Pellegrino
Użytkownik

Witam Andrzeju,
Dziękuje za pomoc w moich poszukiwaniach dotyczących nazwiska Hudzikowski. Na początku chciałbym zacytować wspomniany fragment gazety, gdyż zawiera on przydatne informacje, jednak nie są podane żadne źródła, z których wysnuli przytoczone wnioski.

„Pierwszy Hudzikowski [Ignatz] – podobno stolarz – przybył w nasze strony (do Bierunia) z Kalwarii Zebrzydowskiej. Pierwszy wpis tego nazwiska pojawia się w 1824 roku. Z jakiego powodu tu się osiedlił, można tylko przypuszczać. Albo poznał młodą bieruniankę na pielgrzymce (wtenczas pątnicy nocowali w chłopskich chatach), albo mając fach stolarza (podobno wyrabiał pięknie malowane skrzynie), zdobył względy bieruńskiego cechu stolarskiego i tutaj osiadł. Najstarszy Hudzikowski w Bojszowach według ksiąg metrykalnych, to Johann urodzony 26 grudnia 1873 r. w Bieruniu, syn Franciszka i Anny z
d. Oszek. To prawdopodobnie wnuk tamtego bieruńskiego osiedleńca.”

Napisane jest, iż pierwszy wpis tego nazwisko pojawia się w 1824 roku. W aktach metrykalnych z tego roku nie ma tego nazwiska, więc nie wiem o jaki inny dokument mogłoby chodzić. Również ciężko stwierdzić czy o Kalwarii napisali jedynie na podstawie zawodu czy konkretnego dokumentu.

Nie znalazłem aktu ślubu z Marią Dioess (nie wiadomo w jakim mieście mógł on mieć miejsce). Testament Ignacego datowany jest na 1883-1886, więc możliwe, że uda mi się go uzyskać w Archiwum, a także jego akt zgonu. W szkicach z dziejów rzemiosła bieruńskiego wspomniany jest jedynie wnuk Ignatzego, jako cechmistrz stolarski. Na ten moment mam jedynie informacje, że w 1859r Ignatz wykonał ołtarz boczny w kościele św. Bartłomieja, a w 1861r darował obraz Matki Boskiej do kościoła św. Walentego, gdzie jest podpisany wraz z synami. Jeśli uda mi się uzyskać jakieś dalsze informacje z dokumentów, które zostały przywołane to ponownie zwrócę się o pomoc w poszukiwaniach.

Jeśli chodzi o Mateusza Egidiusza Gawlika, czy jest to ten sam który wziął 24.02.1829r ślub z Katarzyną Buła? Jest on najdalszym przodkiem w moim drzewie, jednak nie znalazłem dokładnego okresu jego życia, stąd prosiłbym o potwierdzenie czy to ta sama osoba.

Pozdrawiam,
Dawid