Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#28215
Historyk85
Użytkownik

Sławomirze,

Cieszę się, że mamy wspólnego przodka :), pytanie tylko czy uda się nam pociągnąć genealogię Gawlików dalej w przeszłość?

Wieś Świerczyniec powstała na początku XVIII w., może nawet dopiero w 1708 r., nazwiska Gawlik nie ma wśród pierwszych osadników, jeśli już to pojawili się po 1714 r. Zastanawiające jest, że księgi robocizn z l. 1718 – 1775 dla Świerczyńca nie wymieniają Gawlików, nawet Klemensa!? Co jest dziwne, ponieważ wiemy, że tam rodziły się jego dzieci i w świetle Twoich ustaleń tam również zmarł w 1798 r.

Nie będę ukrywał, że jestem ciekaw Twoich pozostałych ustaleń odnośnie rodziny Klemensa, a także informacji o ewentualnych innych Gawlikach w Świerczyńcu.

Tak czy inaczej Gawlikowie musieli się skądś do Świerczyńca sprowadzić i tutaj w mojej ocenie należy zwrócić uwagę na Cielmice.

W Cielmicach z całą pewnością żył Tomasz Gawlik, zmarły między 19.10.1722 a 02.06.1727 r., określony w „oświadczeniu” ks. Jerzego Odrobińskiego, jako najstarszy spośród wszystkich gospodarzy.

Mam nadzieję, że dalsza analiza zachowanych akt z XVII/XVIII wieku przyniesie jakieś efekty, ponieważ jak dotąd chyba nikt porządnie nie sprawdził co konkretnie o mieszkańcach parafii bieruńskiej można znaleźć w Archiwum Książąt Pszczyńskich.

Szkoda tylko, że z powodu panującej sytuacji dostęp do Archiwów jest utrudniony.

Pozdrawiam,
Andrzej