Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#28262
Historyk85
Użytkownik

W tym miejscu chciałbym wrócić do swojego wcześniejszego postu z 18 kwietnia 2021 i uzupełnić informacje o Mariannie Loska z domu Dziubany, która była córką Wojciecha i Marianny Kocurowskiej.

Mianowicie udało mi się ustalić, że rodzicami urodzonego ok. 1724 r. Wojciecha był Tomasz Dziubany i Katarzyna. Źródłem tych informacji jest zaś testament wspomnianego Tomasza spisany 12 lutego 1755 r., w którym wymienił wszystkie swoje żyjące dzieci, a było ich sześcioro, mianowicie:
– Marcin, najstarszy syn „który jest w Polsce”
– Wojciech
– Grzegorz, najmłodszy syn
– Katarzyna, najstarsza córka; żona Pawła Chromego
– Agata
– Anna, najmłodsza córka.

Gospodarstwo z woli Tomasza odziedziczył jego najmłodszy syn Grzegorz, tak więc nie było tam miejsca dla Wojciecha, który – jak wszystko na to wskazuje – ostatecznie osiadł w Bieruniu. W sumie otrzymał on na mocy testamentu ojca 5 talarów, jedną krowę i parę cieląt, wartych kolejne 5,5 talara oraz pół wozu kowanego.

Sam Tomasz Dziubany zmarł między 12 lutego 1755 r. – data sporządzenia testamentu a 11 grudnia 1755 r. – data zatwierdzenia testamentu.

Mam nadzieję zgłębić temat rodziny Dziubanych przy okazji dalszych poszukiwań, ponieważ jest duża szansa, że pozostawili po sobie więcej śladów w zachowanych dokumentach.

Pozdrawiam,
Andrzej