Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#28897
Jaszczomb
Użytkownik

Andrzeju,
bardzo dziękuję za tę wypowiedź. Brakuje mi w mojej pracy krytycznego, ale jednocześnie kompetentnego spojrzenia na fakty i powiązania. Bardzo miło jest usłyszeć zgoła odmienne interpretacje faktów.
Przymierzam się niedługo do zamówienia skanów akt gruntowych młyna Norasów na Urbanowicach – może z tego wyniknie coś więcej.

EDIT:
Załączam link do materiałów, które już otrzymałem z APP – być może ktoś znajdzie w nich coś, co sam przeoczyłem

https://drive.google.com/drive/folders/1Bs1kcIZG3TgeALTArIG9WL-38FnO5qwn?usp=sharing

Twoja myśl o „sprowadzeniu” Norasów w celu objęcia młynów niemal dokładnie pokrywa się z opowieściami mojego dziadka. Przekonywał on, że Norasowie zostali sprowadzeni jako młynarze równolegle z Pinoccimi, z Tyrolu. Nie wiem jednak, na ile była to wiedza pochodząca z przekazów rodzinnych, a na ile jego domysły. Obie opcje mają swoje argumenty – z jednej strony, tradycja przekazywania opowieści o przeszłości była w jego rodzinie żywa, w dużej mierze dzięki długowiecznemu Jakubowi Norasowi, cieśli z Bierunia. Z drugiej – dziadek miał skłonność dziwnych, czasem nawet mistycznych pomysłów.
Bardzo cieszę się z możliwości współpracy z kimś bardziej doświadczonym – również mam nadzieję zająć się historią Bierunia „na całego” po uporaniu się z pracą magisterską.
Pozdrawiam

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 years temu przez Jaszczomb.