Odpowiedz do: Volkslista Górny Śląska

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Volkslista Górny Śląska Odpowiedz do: Volkslista Górny Śląska

#28956
Pyjter
Użytkownik

Drogi Adamie, problem w tym , ze przy dociekaniu dobrowolności przy składaniu wniosków o przydzielenie DVL historycy nie sa w lepszej sytuacji niż my wszyscy! Jako ze OFICJALNIE przymusu nie było (tu wszyscy sa zgodni) nie mogło być również OFICJALNYCH kar dla odmawiających. A ze sami w tamtych czasach nie żyli musza siłą rzeczy opierać się na relacjach i wspomnieniach. Pan z IPN pisze, ze na początku 1942 roku wprowadzono przymus. Nie podaje jednak źródła tej informacji. Co gorsza nie wyjaśnia , po co tak późno miałby być wprowadzany OFICJALNY przymus skoro Prof. Kaczmarek podaje, iż w tym samym roku DVL posiadało już 1 450 tys. Górnoślązaków! Dwa lata później (wg tego samego Kaczmarka) liczba ta była większa jedynie o 27 tys.
Co do „przymusu na początku 1942” to lutym 1942 Gauleiter Bracht zwrócił się do swoich „ górnośląskich ziomków” i kazał oplakatować miasta i wsie. Te plakaty zachowały się do dzisiaj. Jedyne zdanie które można odczytać jako groźbę brzmi: „ Kto do dnia 31marca 1942 nie złoży wniosku , potwierdzi tym samym swoja rezygnacje ze starań o przyjęcie go do niemieckiej społeczności i musi jasno zdąć sobie sprawę ze w przyszłości będzie traktowany jako Nie-Niemiec”.
Tu dochodzimy do faktu który nigdy się w tego typu dyskusjach nie pojawia, a mianowicie wymiernych korzyści z faktu posiadania DVL! Lepszych racji żywnościowych, dostępu do usług służby zdrowia, możliwości kształcenia itp. Czy jest dziwnym ze dla większości były to decydujące argumenty za złożeniem wniosku? A zaciąg do Wehrmachtu? Ten zaczął się już pod koniec 1939 kiedy o DVL nikomu się jeszcze nie śniło. Nawet cytowany Bracht przedłuża w swej odezwie termin złożenia wniosku o DVL dla „ będących na służbie żołnierzy Wehrmachtu i innych osób będących w Kriegsdienst” …