Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

Strona główna Fora Źródła genealogiczne Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r. Odpowiedz do: Spis mieszkańców Bierunia Starego z grudnia 1910 r.

#29286
zielak
Użytkownik

Marcinie,

W trakcie mojej ostatniej wizyty w AP w Pszczynie, przeglądając zamówione jednostki, znalazłem m.in. trzy dokumenty dotyczące młynarza Gawła Norasa, mianowicie:

24.01.1660 r.; Gaweł Noras kupuje młyn w Międzyrzeczu od Urbana Gawlasa.

1663 r.; Gaweł Noras bierze w dzierżawę młyn w Pszczynie, zabezpieczeniem jest wcześniej zakupiony młyn w Międzyrzeczu.

1667 r. (w dzień św. Marcina); Gaweł Noras sprzedaje młyn w Międzyrzeczu Pawłowi Szafranowi. Ciekawa jest informacja, że pierwotnie zamierzał go sprzedać swojej córce i zięciowi Grigerowi Rygule.

Zrobiłem zdjęcia wszystkich trzech w/w dokumentów, tak więc jeśli jesteś zainteresowany poznaniem ich treści, to podaj mi swój adres e-mail, albo prześlij mi wiadomość, adres znajdziesz w wątku, w jednym z wcześniejszych postów.

Odnalezione dokumenty są po polsku, tak więc bez większych problemów będziesz mógł się zapoznać z ich treścią.

———————

Ponadto dla wszystkich śledzących zamieszczoną wcześniej w wątku genealogię rodziny Loska i rodzin z nimi związanych zamieszczam kolejną porcję informacji w uzupełnieniu do mojego postu z 25.04.2021 r., dzięki którym cofniemy się niemal do połowy XVII w.!

Mateusz Nycz vel Lissok; ur. 13.09.1777 Urbanowice; zm. 06.02.1840 Urbanowice, był synem Wojciecha (Adalberta) Nycz i Katarzyny Łosoń (Losoń, Lasoń) vel Liszka.

Wojciech (Adalbert) Nycz urodził się ok. 1734/1742, zmarł zaś 10.11.1810 w Urbanowicach; 11.02.1765 w Tychach poślubił Katarzynę Łosoń (Losoń, Lasoń) vel Liszka urodzoną 14.11.1745 w Czułowie, która zmarła 05.05.1802 w Urbanowicach.

Rodzicami Katarzyny byli: Tomasz Łosoń (Losoń, Lasoń) vel Liszka urodzony 14.12.1697 w Tychach i Agnieszka Stachąnka; ślub Tomasza i Agnieszki miał miejsce 23.01.1725 w Tychach.

Rodzicami Tomasza byli: Stanisław Loszonczyk i Dorota Krawczowna, a ich ślub odbył się 29.01.1686 w Tychach.

Mam nadzieję, że w/w informacje sprawią zainteresowanym wiele przyjemności.

Trafiłem również na ciekawy trop, dzięki któremu może uda się ustalić pochodzenie Zofii Kocurowskiej, żony Macieja Józefa Kocurowskiego, i cofnąć genealogię tej linii również do połowy XVII w.

Pozdrawiam,
Andrzej

Dziękuję bardzo za informacje o rodzinie Lissok oraz Losoń. Może Pan zdradzić z jakich dokumentów Pan uzyskał te informacje?
Trzymam kciuki za wątek Zofii Kocurowskiej.

Zygmuncie,

Akta Urzędu Stanu Cywilnego w Bieruniu od 1874 r. nadal znajdują się w USC Bieruń i nie ma do nich swobodnego dostępu, i w dającej się przewidzieć przyszłości raczej się to nie zmieni.

Niemniej biorąc pod uwagę podane przez ciebie informacje w pierwszej kolejności sprawdziłbym USC Tychy i/lub Urbanowice, ponieważ nazwisko Loska licznie występuje w samych Tychach, jak i okolicy, mam tutaj zwłaszcza na myśli Jaroszowice i Wygorzele, a te podlegały pod USC Urbanowice.

Akta z tych dwóch urzędów znajdziesz w Archiwum Państwowym w Pszczynie, w przypadku akt z Tychów są dostępne skorowidze od 1874 r., zaś dla Urbanowic te zaczynają się od 1888 r.

Korzystałeś zapewne do tej pory z indeksów parafii Bieruń dostępnych na stronie geneteki, a ta obejmowała wspomniane wyżej Jaroszowice i Wygorzele, stąd też i nazwisko Loska, ale parafia to jedno, a akta USC to drugie.

Swoją drogą dla tego okresu akta cywilne niosą ze sobą znacznie więcej informacji niż metryki kościelne, tak więc podsumowując, na ten moment powinieneś skierować swoje kroki do Archiwum Państwowego w Pszczynie.

Pozdrawiam,
Andrzej

Czy informacja, że ASC gminy Urbanowice zaczynają się od 1888 jest pewna? Pani w Archiwum w Pszczynie zapewniała mnie że te akta zaczynają się od 1874 i prowadzi właśnie moją kwerendę dla lat 1874-1882r. Czyżby aż tak bardzo się pomyliła?

Pozdrawiam
Ola