Odpowiedz do: Rodzina Czoik

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Czoik Odpowiedz do: Rodzina Czoik

#37348
Andrzej
Użytkownik

Dobry,

coś nowego, coś starego…
Informacje pochodzą o Tomasz Czoika, bo to jest drzewo jego przodków. Myśmy razem nad tym drzewem pracowali. Z tego co ustaliliśmy Grzegorz jest jeden, ponieważ urodził się w 1770 r. Ślub w 1795 w Bogucicach z Józefą Banasik. Dzieci trzech wymienionych przez Ciebie dzieci są zgodne. Nie mamy Magdaleny (o ile daty podane przez Ciebie (1791-1841) przypisane są do niej, to takiego dziecka nie ma pod nazwiskiem Czoik urodzonej po ślubie rodziców w 1795. Może była najmłodsza z nich. Wszak Józefa umiera 1809 r. a od 1801 (urodzenie Franciszka) nie ma innych dzieci.
Według mnie nie może być dwóch Grzegorzów, ponieważ nie ma innego urodzonego w metrykach. Ślub w 1810 r. w Michałkowicach odbył się z tą Zuzanną Kupny (on był wdowicem, nie podano wieków). Nie ma dwóch zgonów Grzegorza. Jest tylko jeden zgon Grzegorza w 1835 r.
Dzieci pojawiają się od roku 1811 i są to: Tekla, Jan Baptysta, Marianna, Antoni i Szymon. Wtedy wiek ojca jest poniżej 70-ki, bo 65 lat.

Przerwa między urodzinami (10 lat między Antonim i Szymonem) nie dawała mi spokoju. Ale nie odnaleziono innych dzieci, ani nawet urodzonych martwo, więc musi to być ciąża donoszona „wpadkowa”. I jest to dziecko Grzegorza i Zuzanny.
Po Szymonie nie ma żadnego innego dziecka. O ile ślub był w 1810, a ostanie dziecko urodziła w 1833, to byli 23 lata po ślubie i według mnie ostatni moment na urodzenie dziecka. Przypuszczam, że przed Szymonem mogła nie donosić ciąży. Nie wiadomo w jakim wieku szła do ślubu, ale sugerowałbym, że mogła mieć ze 20 lat, i Szymon to było jej ostatnie dziecko urodzone w wieku 43 lat. Żyła jeszcze w roku 1835. Ale czy wyszła ponownie za mąż? Miała dwoje dzieci na wychowaniu (12 i 2 latka).

My nie znaleźliśmy wtedy, a kwerenda też nie wykazała takiego zgonu . Ale co szkodzi teraz sprawdzić jak się jest w temacie. Jest taki zgon w 1851 nr aktu 174 i pisze tam, że zmarła żona komornika Susanna Wolny z domu Kupny w wieku 63 lat. Czyli urodziła by się 1788, to by się zgadzało co co do wieku przy zamążpójściu Zuzanny obliczonego według mnie, jak również sugerujące górną granicę co do urodzenia Szymona Czoika.
Nie ma żadnych (wg. Geneteki) dzieci Wolny – Czoik w Bogucicach co znów by sugerowało dobry trop co do ponownego ożenku, że ona była wdową, która już nie mogła dać mu dzieci. A kim był mąż Wolny Einleger mąż Zuzanny? Franciszek, Karol albo jeszcze kto inny.

Mamy natomiast Karola Czoika, którego nie umiemy dopisać do drzewa. Jego żoną jest Maria Rabus, mają 10 dzieci. Jedyny wolny Karol (takie mamy dane) ur. 17.05.1832 jest synem Franciszka i Agnieszka z domu Kycia. Czyżby to był ten Karol, lub inna nie znana osoba z rodziny Czoik.

Andrzej