Odpowiedz do: Rodzina Czoik

Strona główna Fora Poszukiwania Rodzina Czoik Odpowiedz do: Rodzina Czoik

#37446
Andrzej
Użytkownik

Dobry

Może spróbuję w inny sposób. Do ślubu z Grzegorzem idzie Józefa Bansionkin.
On ma 3 troje dzieci.
1. Jacek – matka Banasionkin
2. Jan Nepomucen – matka Banasionkin
3. Franciszek – matka Bednarcionka.

Tak pisałem, mając na myśli to, że według Myharitage, ja bym nie przypisał nazwiska jako Bednorz, bo właśnie te przykłady innej odmiany nazwiska Józef powoduje to, że nazwisko Bednorz byłoby podane na wyrost, ale (znów pisałem, że ten co pisał na Myharitage, wpisał to od swojego przodka Franciszka i tak zostało). Gdyby ktoś pisał od Jacka, czy Jana, to przodkiem byłaby Banasionkin (Banasik?, może by tak to brzmiało). Pisanie znów o formie Banasionkin vel Bednarcionka znów byłoby na wyrost ale bliższe prawdy niż napisanie tylko o nazwisku w formie Bednorz.
Forma przy Franciszku w roku 1801 jest „Bednarxionka”, kwerenda podaje Bednarcionka. Czyli obie formy są bliskoznaczne.
Ale jakie nazwisko ktoś sobie wpisze do drzewa to już jego indywidualne podejście.

Tych „podwójnych” nazwisk, ba nawet „wielokrotnych” jest mnóstwo. Kiedyś nawet miałem taki przypadek w rodzinie Widuch. Poznany przeze mnie potomek tej rodziny miał dokumenty, że jego przodkiem jest Katarzyna Widuch z domu Wolny i żadne dokumenty, nawet cały wywód przodków nie przekonał go do tego, że Katarzyna używała też nazwiska Ston, a Jan Widuch miał tylko jedną żonę. Nawet znalazłem formę Ston vel Wolny.
W parafii Bogucickiej jest nazwisko Bednorz, a nie ma Banasika, ale to sprawdzamy na wybranym materiale metrykalnym i na pewno nie rozwiążemy tego problemu, czy nazwisko Banasik… było i wymarło, czy może się właśnie zamieniło samoistnie na Bednorz…

Pozdrawiam Andrzej