Odpowiedz do: Mierowski / Mieroszewski

Strona główna Fora Poszukiwania Mierowski / Mieroszewski Odpowiedz do: Mierowski / Mieroszewski

#37694
RenataRyskala
Użytkownik

Po pierwsze, bardzo dziękuję za wskazówki! Już od jakiegoś czasu wertuję wprawdzie księgi z rodzinnej parafii pod Krakowem, ale akta Górnego Śląska stanowią dla mnie tajemnicę, jako że dopiero wczoraj odkryłam, że moi przodkowie mogą być z nim związani.

Na wstępie chciałabym zadać głupie pytanie, proszę o wybaczenia – ale czy dzieci nie dostawały nazwisk po swoim ojcu? Czy Jan (Aleksander) nie powinien nazywać się Żyła po Mikołaju, który wpisany został jako jego ojciec?

Opierając się na informacjach zamieszczonych na temat Aleksandra Mierowskiego w książkach Google wynika, że był on przybranym/adoptowanym/nieślubnym synem hrabiego Aleksandra Mieroszewskiego. Ten podobno zaopiekował się nim, gdy Jan (Aleksander) był chłopcem. Ciekawi mnie, dlaczego? Czy to było na porządku dziennym?

W styczniu 1857 roku w Piekarach Aleksander Mierowski poślubił Joannę Kozłowską, z którą później miał córkę, moją 3x prababcię. Mieszkali już wtedy w Galicji, co zgadzałoby się z informacją, jakoby Aleksander został aresztowany i osadzony w mysłowickim więzieniu przez Prusaków, którzy odkryli, że przerzucał broń do zaboru rosyjskiego w czasie powstania styczniowego. Później, w 1864 roku, miał on właśnie uciec do Galicji. W czasie ślubu Aleksander miał mieć 34 lata, co zgadzałoby się z rokiem urodzenia zapisanym w akcie chrztu, o którym wspomniano powyżej.

Mikołaj Żyła był organistą, kawalerem, Anna Błeszyńska córką kucharza. To intrygujące, czy rzeczywiście Mikołaj był ojcem Jana, ale zmarł, więc Aleksander Mieroszewski, znając córkę kucharza (być może w zamku, na dworze) postanowił wziąć chłopca pod swoje skrzydła i „zmienił”/”dodał” mu imię Aleksander, pod którym ten później widniał. Jeśli Jan, syn Mikołaja i Anny i Aleksander Mierowski to w ogóle jedna i ta sama osoba.

Szczerze mówiąc to troszkę się już pogubiłam. Nie wiem, czy utożsamiać Jana z Aleksandrem, działaczem narodowym, wydawcą „Dziennika Górnośląskiego” i powstańcem styczniowym.